Nagroda za całokształt pracy aktorkiej dla M. Nowotarskiej i A. Pilitowskiej!

3

Agata Pilitowska i Maria Nowotarska zagrają w Los Angeles sztukę „Dobry wieczór, Monsieur Chopin” i otrzymają nagrodę Modjeska Prize 31 stycznia 2020 r.

Nagroda Modjeska Prize, ustanowiona w 2010 r., to nagroda za całokształt twórczości w dziedzinie aktorstwa. Do tej pory jej laureatami byli Jan Nowicki, Anna Dymna, Barbara Krafftówna, a w 2018 r. Jadwiga Barańska. Maria Nowotarska i Agata Pilitowska są pierwszymi laureatkami, które są emigrantkami i mieszkają na stałe w Kanadzie, występując na całym świecie.Zarząd Klubu Kultury i Sztuki im. Heleny Modjeskiej w Los Angeles ma przyjemność zaprosić swoich członków i publiczność na spektakl “Dobry wieczór, Monsieur Chopin”. To sztuka oparta na listach Chopina, napisana i wyreżyserowana przez Marię Nowotarską. Spektakl odbędzie się w piątek 31 stycznia 2020 r. o godz. 20.00. w Magicopolis Theatre w Santa Monica (1418 4th Street, Santa Monica, w pobliżu duży parking publiczny).

This slideshow requires JavaScript.

Po spektaklu zarząd Modjeska Club wręczy nagrodę Modjeska Prize 2019 aktorkom-gwiazdom wieczoru, które występowały w klubie z szeregiem sztuk opowiadających o wielkich polskich emigrantkach, takich jak Pola Negri, Ordonka, Tamara Lempicka i inne. 

GRATULUJEMY!!!

MARIA NOWOTARSKA

Po ukończeniu Akademii Teatralnej w Krakowie była aktorką Teatru Słowackiego w Krakowie. Jej osiągnięcia artystyczne obejmują szereg znaczących ról w repertuarze dramatycznym i komediowym. Współpracowała z wybitnymi polskimi reżyserami, m.in. z E. Axerem, K. Braunem, K. Dejmkiem, B. Dąbrowskim, B. Korzeniowskim, R. Niewiarowiczem i R. Zioło. Nowotarska pojawiła się także w polskich filmach, w tym w “Nad Niemnem”, „Między ustami a krawędzią kielicha”). W teatrze telewizyjnym zagrała w wielu świetnych przedstawieniach, w tym w “Barbarzyńcach”, “Świętoszku”, “Marii i Magdalenie” itp. Nowotarska przeprowadziła się do Kanady w 1990 r. Ze względu na swoje bogate doświadczenie stała się współtwórczynią życia teatralnego w Toronto. Jest twórczynią, dyrektorem artystycznym, scenarzystą, reżyserem oraz aktorką w teatrze znanym jako Salon Poezji, Muzyki i Teatru Polskiego Kanadyjskiego Towarzystwa Muzycznego. Repertuar Salonu obejmuje poezję całą gamę największych polskich poetów od Kochanowskiego do Szymborskiej i Twardowskiego.

This slideshow requires JavaScript.

Wraz z Agatą Pilitowską Nowotarska opracowała cykl sztuk o wielkich polskich emigrantkach, napisanych specjalnie dla aktorek przez Kazimierza Brauna i wyreżyserowanych przez niego: “Helena, rzecz o Modrzejewskiej”, “American Dreams”, “Tamara L.” o Tamarze Lempickiej, “Promieniowanie” o Marii Skłodowskiej-Curie, „Historie Poli Negri” i “Tajemnice Ordonki”. Te sztuki zostały przetłumaczone na siedem języków i są wykonywane przez Nowotarską i Pilitowską w wielu teatrach na całym świecie. Jednocześnie Maria Nowotarska prowadziła zajęcia dydaktyczne w działającej przy Salonie Szkole Aktorskiej, przygotowując młodzież polskiego pochodzenia do pracy aktorskiej. Otrzymała nagrody od Fundacji A. Mickiewicza, Fundacji Turzańskich. W 1995 r. otrzymała tytuł „Kobiety Roku” za działalność artystyczną, a w 2000 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2004 roku otrzymała medal „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznany jej  przez polskie Ministerstwo Kultury, a w 2006 roku została uhonorowana Medalem Gloria Artis. Inne nagrody to statuetka Złota Sowa 2011 w dziedzinie teatru – w Wiedniu oraz Złoty Medal 2011 Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej.

O Marii Nowotarskiej w “Gazecie”

AGATA PILITOWSKA

Agata Pilitowska ukończyła Narodową Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie i przyjechała do Kanady w 1986 roku. Grała wiele anglojęzycznych ról w teatrach w Toronto. Od 1992 roku związana z Salonem Poezji, Muzyki i Teatru, w którym grała w ponad 100 produkcjach, przede wszystkim w serii sztuk, napisanych i wyreżyserowanych specjalnie dla Agaty Pilitowskiej i Marii Nowotarskiej przez Kazimierza Brauna. Te sztuki były grane nie tylko w Toronto, ale także w wielu miastach w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Europie, a także w Sao Paulo w Brazylii. Jej wieczór poezji „Szymborska Nobel 96” był wykonywana w języku polskim i angielskim na Uniwersytecie Concordia w Montrealu, Georgetown University w Waszyngtonie oraz w ramach Międzynarodowego Festiwalu Pisarzy w Ottawie. Od 1999 roku była prezenterką i dziennikarką telewizji OMNI, gdzie prowadziła cotygodniowy program „Z Ukosa”. Dla telewizji OMNI nagrała trzydzieści trzy godzinne programy telewizyjne „Kanada, historia ludu”.

This slideshow requires JavaScript.

Agata Pilitowska otrzymała tytuł „Zasłużony orędownik kultury polskiej”, medal „Gloria Artis”, statuetkę „Złote sowy” za osiągnięcia w aktorstwie i teatrze w Wiedniu w Austrii, „Złoty Krzyż Zasługi”, statuetkę „Politka” za rolę Poli Negri oraz „Golden Leafs Awards” za role Poli Negri i Hanki Ordonowna.

O Agacie Pilitowskiej w “Gazecie”

Podsumowanie roku 2019 i plany na 2020 obu artystek

 

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

3 Comments

  1. Wielkie gratulacje dla obu Pań. Zasłużyły obie na najwyższe nagrody i podziw za niezmordowane krzewienie słowa polskiego na świecie!
    Byłam świadkiem wybitnych kreacji Marii Nowotarskiej i Agaty Pilitowskiej w Los Angeles i Warszawie! Ta nagroda cieszy mnie szczególnie bo przyznał ją klub bliski mojemu sercu. Laureatki całuję czule a klubowi dziękuję za uznanie wybitnych artystek!!!

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.