Peter MacKay startuje na lidera

0

Peter MacKay, były minister, rozpocznie pod koniec przyszłego tygodnia oficjalnie swoją kampanię w wyścigu o przywództwo federalnej Partii Konserwatywnej w swojej rodzinnej prowincji – Nowej Szkocji.

Pod presją są obecnie inni jego potencjalni rywale, m.in.były premier Quebecu Jean Charest.

On, podobnie jak MacKay, przymierza się do walki o przywództwo odkąd obecny przywódca torysów Andrew Scheer ogłosił zamiar rezygnacji.

MacKay został uznany za pretendenta do przejęcia steru partii nie dopiero od czasu ustąpienia Scheera w połowie grudnia, ale od momentu powstania partii.

Odegrał on kluczową rolę w jej tworzeniu, kierując jedną z poprzedzających ją partii – Progressive Conservative Party. Partia ta połączyła się z Canadian Alliance w 2003 roku, tworząc dzisiejszą Partię Konserwatywną, a MacKay podjął pracę u nowego szefa, Stephena Harpera.

Później pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych, ministra obrony i ministra sprawiedliwości w rządach konserwatywnych Harpera.

MacKay odszedł od polityki przed wyborami w 2015 r., kiedy to torysi utracili władzę, a sam Harper zrezygnował z funkcji przywódcy.

Nazwisko MacKaya natychmiast pojawiło się jako następcy Harpera, ale MacKay nie porzucił pracy prawnika w Toronto. 

Po klęsce torysów i Scheera w 2019 r., nazwisko MacKaya powróciło na pierwszy plan.

Oprócz Charesta i MacKaya, byli konserwatywni ministrowie Pierre Poilievre i Erin O’Toole zasygnalizowali zamiar ubiegania się o przywództwo partii.

Aby startować, kandydaci muszą uiścić opłatę bezzwrotną w wysokości 200 000 dol. i kolejne 100 000 dol. jako depozyt, który otrzymają z powrotem, jeśli spełnią wszystkie wymagania, i zbiorą 3000 podpisów członków partii popierających ich kandydaturę. Tysiąc z nich musi pochodzić od osób w 30 różnych okręgach w siedmiu prowincjach lub terytoriach.

Termin rejestracji kandydatów upływa 27 lutego i muszą oni spełnić wszystkie wymagania rejestracyjne do 25 marca.

Członkowie partii będą głosować na nowego lidera 27 czerwca na konwencji w Toronto.

Poleć:

O Autorze:

Socjolog, dziennikarz-amator. Zainteresowania: muzyka, literatura, film, podróże.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.