28 WOŚP – jak zagrała Kanada? Rekord w zbiórce $$$ (cz. 1)

1

Za nami 28 Finał WOŚP w Kanadzie i na świecie. Wiatr w żagle był faktycznie niezwykły – może dlatego, że wszyscy pamiętaliśmy tragedię na scenie Gdańsku sprzed roku i zamach na tak szczęśliwego z powodu efektów zbiórki w jego mieście prezydenta Adamowicza, a potem jego śmierć, może dlatego, że świat staje się coraz brutalniejszy, że płonie Australia, że w Polsce dławiona jest demokracja – w każdym razie tegoroczna Wielka Orkiestra zagrała z wielką mocą.

Kolorowy statek 28. Finału WOŚP przemierzył cały świat!

Meksyk, Tajlandia, Islandia, Rosja, Japonia, Tanzania, Indonezja, Stany Zjednoczone, Australia, Norwegia, Gruzja czy Cypr – to tylko niektóre kraje, gdzie zagrała orkiestra WOŚP. Poza granicami Polski działało ponad 100 sztabów.

Było czasem nietypowo w tym roku: na Islandii z okazji Finału wystartowało morsowanie (a na tamtejszej aukcji można było licytować m.in. zabieg kosmetyczny na twarz wykorzystujący śluz ślimaka), a japoński zespół tańca “Mazur” zorganizował specjalny pokaz w strojach ludowych.

28. Finał to także czas, kiedy sztaby pojawiały się w krajach, gdzie ich dotąd nie było. W tym roku były to m.in. Meksyk i Tajlandia. W zeszłym roku WOŚP po raz pierwszy zagrała w Moskwie! 

WOŚP Kanada 2020

U nas, jak co roku od 2004 roku, graliśmy do końca świata i jeden dzień dłużej. Po początkowych kilku akcjach uwieńczonych wielkimi koncertami w wówczas przyjaznym Centrum Kultury im. Jana Pawła II, gdzie szefową i animatorką była Ania Bocheńska, nadszedł czas kiedy zbieraliśmy tylko do wirtualnej puszki, ale od trzech lat akcja kończy się koncertem we Fregacie w Mississaudze, który mam zaszczyt organizować i prowadzić. Fregata użycza nam swoich gościnnych progów dzięki jej właścicielowi Jerry’emu Golcowi. Dziękujemy!!!! O koncercie i niedzielnym ukoronowaniu zbiórki za kilka dni. Na razie tu kilka informacji i fotek i o koncercie wcześniej. Było pięknie!

Dzisiaj skupię się na tych, którzy są w kanadyjskiej WOŚP najważniejsi – wolontariuszach i na zbiórce – niezwykle udanej w tym roku.

W tym roku szefową sztabu była Ewa Henry-Dawson, zawsze aktywna (nie tylko w WOŚP), a w tym roku z po raz pierwszy w roli szefowej – bardzo bardzo efektywnej i sprawnej.

“Pod” nią i sztabem było 70 wolontariuszy w Toronto, Mississaugi, Brampton, Windsor, Ottawy, Edmonton i Calgary.  Najmłodsza zarejestrowana wolontariuszka Paula ma 7 lat ale z rodzicami kwestowali i młodsi. Liczba wolontariuszy rośnie – rok temu było ich 61. Brawo! Na końcu artykuł podaję pełną listę tych dobrych duszków kanadyjskiego WOŚP-u. 

Jak zbierała Kanada 

Zacznijmy od fragmentów listu szefowej sztabu z 13 stycznia:

Siema z Kanady! 

Nasze dzieci – te zarejestrowane i niezarejstrowane a wiadome mi to: Ania w Edmonton, Darian, Milena, Paula, Wiktor, Mia i Alek w GTA, Ola i Wiktoria w Ottawie, Blanka i Aria w Calgary – dzielnie walczyły z przeciwnościami klimatycznym. Windsor, Toronto i okolice w piątek i sobotę zalały strugi deszczu Ottawa dzielnie kwestowała w śniegu, Edmonton i Calgary w temperaturach podbiegunowych.
No ale w końcu wyemigrowaliśmy do Kanady, a nie na Hawaje.

Szczególne podziękowania dla Janusza Dobrowolskiego, który, chociaż sam na wózku kwestował przy -35 C w Calgary i dla naszych wolontariuszek: Iwony Gadowskiej, która mimo osobistej tragedii dzieliła się dobrem z innymi – podczas pogrzebu męża poprosiła o datki do swojej puszki zamiast kwiatów i Danusi Koźmińskiej, która od lat działała w sztabie, a w tym roku poleciała na ostatnie pożegnanie swojej Mamy – dlatego za Danusię kwestował maż, Adam.Nasz koncert w Mississaudze był przepięknym uwieńczeniem naszej działalności na rzecz 28 Finału.  Aukcje darowanych fantów i obrazu malowanego przez dziecki przekroczyły nasze oczekiwania. 


Dziękuję Wam, wszyscy nasi Wolontariusze, Darczyńcy, Pomocnicy, Sympatycy i Przyjaciele,


tegoroczna szefowa Sztabu Toronto #5615 Ewa Henry-Dawson

Pogoda była powiedzmy delikatnie niestabilna – najpierw lało i puszki (i samych wolontariuszy) można było wyrzymać, a w niedzielę – mróz… Ale humory dopisywały i najmłodszym i najstarszym. Zbierali wszędzie – w Scarborough, Mississaudze, w Brampton, w Toronto, w Hamilton. 

Zobaczmy fotorelację z wielkiej akcji – piątek-sobota-niedziela w GTA i Hamilton:

This slideshow requires JavaScript.

Zapiski z akcji i relacje z frontu

Kilka wybranych zapisków naszych wolontariuszy z naszej strony Facebookowej:

• Joanna Agnieszka Kozak ❤️❤️❤️W Euromax – BOVAIRD❤️❤️❤️ Stałam Sama ale wcale samotna nie byłam! ❤️Milenka ❤️została chora w domu z tata ale ja wiem, że to ich miłość do zbiórki szła strumieniem przeze mnie wprost do serduszek ludzi którzy z nami dzisiaj zagrali 🙂 Może rewelacji nie ma w puszce ale uśmiech i wsparcie jest bezcenne i każdy banknot i każda moneta miały dzisiaj jakąś wyjątkową moc Herbata i życzliwość dla mnie też się lały strumieniami za co dziękuję maksymalnie!! ❤️❤️❤️Były też małe wyładowania między małżeństwami (jedno na “tak”, drugie na “ABSOLUTNIE NIE I GRAŻYNA IDZIEMY” 🤣).
A i ogromny ukłon dla Kanadyjczyków, którzy wolni od całej tej “złodziejskiej propagandy” wrzucali bez chwili zawachania ile tylko mogli.

• Darian’s first donor – Dentistry in Oak Park! https://www.facebook.com/DentistryInOakPark/
Huge thank you to Dr. Plewik and her whole team! Margaret Plewik
(Darian couldn’t smile much, as the pic was taken right after tooth extraction👍)

• “Dzień dobry, czy moze pan wyrzucić pieniążka na WOŚP…
Sorry I don’t speak English ……
Moja odpowiedź:  No problem, ja mówię po polsku

• Na opłatku Radia Maryja 😖
Zapomnieli że Jan Paweł 2 dawał na WOŚP. Smutne i przykre że tak postępują ci, którzy mają głosić “Milość do bliźniego “

• Ksiądz z kościoła Św. M. Kolbego w Mississaudze przegonił wolontariuszy…

OTTAWA

This slideshow requires JavaScript.

Ottawa nagrała też filmik – polecamy!

WINDSOR

This slideshow requires JavaScript.

CALGARY

• Takich mamy wolontariuszy WOŚP w Calgary Janusz Dobrowolski niedawno wrócił z operacji w Tajlandii. Janusz ćwiczy z nieprawdopodobnym zapałem by znów stanać na nogi – przed laty piłkarz polskiej kadry narodowej juniorów teraz – bo nieszczęśliwym wypadku – zawodnik pierwszej ligi w walce o pełnosprawność. Janusz, jego żona Dorota, córka Monika i wnuczka Blanka są oficjalnymi wolontariuszami i wolontariuszkami Sztabu Kanada. W końcu to Dobrowolscy – nazwisko zobowiązuje Kochamy Was

Mistrz Janusz Dobrowolski

• W Calgary też się Działo😘,
choć na dworze było -34❄️❄️❄️,to Serca Ludzi byly rozgrzane do Czerwoności ❤️❤️❤️ Dziękujemy Wam za Wszystko!😘❤️😘
Dziękujemy Całemu Sztabowi i Organizatorom za swój Czas i Pomoc, a w Szczególności Ani i Zbyszkowi ❤️💪❤️Była Siła 💪
Jesteście Wielcy❤️❤️

This slideshow requires JavaScript.

WYNIKI

W zeszłym roku w GTA zebraliśmy 28 913,65 dolarów, a w wirtualnej skrzynce – 3 030 złotych. W całej Kanadzie 42 000 dolarów.

W tym roku będzie więcej!!!!

14 stycznia po godzinie 20.00 sztab podał tę oto wiadomość, a to jeszcze nie koniec:

WINDSOR:

Lista wolontariuszy

BRAWO my!

Calgary
Blanka Bilska
Monika Lokietko
Dorota Dobrowolska
Janusz Dobrowolski
Stanisław Majcherkiewicz
Nina Walny
Anna Wołoch
Zbigniew Drzewiecki

Edmonton
Anna Tenderenda

Jacek Tenderenda

Ottawa
Przemyslaw Tomczak
Aleksandra Rogulska
Wiktoria Rogulska
Anna Luczak-Romaszewska

Toronto and GTA
Ewa Waszul
Piotr Waszul
Marianna Laskowski
Aleksander Laskowski
Alekszandra Korankiewicz
Zbigniew Pruchnicki
Martyna Kociel
Anna Stala
Robert Kowalczyk
Darian Smazyk
Beata Kurpiewski
Mikolaj Brykczynski
Danuta Kozminski
Adam Kozminski
Michal Niewiadomski
Anna Niewiadomska
Monika Krowiak
Iwona Kaniak
Wiktor Tofilo
Irena Bednarska
Klaudia Wolosz
Jakub Zabek
Anna Kniat
Tomasz Kniat
Malgorzata P. Bonikowska
Zbigniew Belz
Ewa Henry
Timothy Henry
Ted Dawson
Jan Kociel
Lukasz Kozak
Ewa Skalinska
Piotr Skalinski
Maja Urbanski
Artur Zaleski
Kasia Rozek
Iwona Grzebieluch
Marianna Blus
Julia Skalinska
Milena Kozak
Jacek Kozlowski
Marta Rozek
Tymon Rozek
Kasia Rozek
Beata Skibinska
Paula Tkacz
Joanna Kozak
Marta Werocy
Artur Tofilo
Joanna Szewczyk
Matthew Rozek

Windsor
Magdalena Bednarek
Dorota Lackorzynska
Piotr Bednarek
Aneta Soszynska
Rober Budziosz
Adam Kalinowski
Teresa Szczepanik
Halina Troczynska
Andy Nowicki
Ewa Czechowska
Ewa Bednarek
Elizabeth Molcan-Gorzelnik

O WOŚP W KANADZIE

Tutaj znajdziecie masę artykułów o poprzednich akcjach WOŚP w Kanadzie.

About the Great Orchestra of Christmas Charity in English: 2019 and 2018

Strona WOŚP

The Great Orchestra of Christmas Charity

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

1 Comment

  1. Katarzyna Grodek on

    Dziękujemy, że tak daleko, a tak się angażujecie! Mieszkam na stałe w Polsce i dzieciaki trzech znajomych mi osób korzystały ze sprzętu WOŚP w szpitalach pediatrycznych. Nie ma takiej drugiej na świecie pięknej akcji. Brawo WOŚP i jego wolontariusze, w Kanadzie.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.