Zgubiony portfel, dokumenty i dowód osobisty – co robić?

0

Zgubienie portfela z dowodem osobistym i innymi dokumentami to sytuacja, która zapewne zdarzyła się w życiu niejednemu z nas.Niektórzy mieli szczęście i portfel szybko się znalazł albo na przykład został odesłany pocztą. Inni z kolei mieli mniej farta i już nie zdołali odzyskać zgubionych dokumentów.

Niestety, każda utrata dokumentów zawierających szczegółowe dane osobowe, nawet jeżeli jest czasowa i kończy się ich odzyskaniem, stanowi sytuację wysokiego ryzyka.

Nikt nie zagwarantuje nam, że odzyskane dokumenty nie zostały w międzyczasie wykorzystane lub zeskanowane i dane z nich pochodzące nie zostaną użyte w przyszłości, oczywiście na naszą niekorzyść.

• Jak należy zachowywać się w przypadku zgubienia portfela z dokumentami?

• Jakie najważniejsze kroki bezpieczeństwa należy poczynić w takiej sytuacji?

• Jakie mogą być skutki zgubienia dowodu osobistego?

Od czego zacząć gdy zgubiłeś portfel z dowodem osobistym?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wbrew obiegowemu mniemaniu komisariat policji nie zawsze jest miejscem, w którym będziemy mogli zgłosić utratę dowodu osobistego.

Policja bowiem z definicji zajmuje się przypadkami łamania lub przekraczania prawa. Jeżeli więc np. straciliśmy dowód na skutek kradzieży albo napaści, jak najbardziej powinniśmy zgłosić tę sprawę na komisariacie policji. W przypadku jednak samego zgubienia dokumentu tożsamości, policja nie będzie organem kompetentnym, aby podjąć w tej kwestii odpowiednie kroki.

Zdecydowanie najlepszą decyzją będzie jak najszybsze zastrzeżenie dowodu, czego można dokonać poprzez portal internetowy Biura Informacji Kredytowej. W tym wypadku zastrzeżenie dowodu będzie trwać przysłowiowe kilka kliknięć. Aby jednak móc skorzystać z tej opcji najpierw musisz posiadać aktywny profil na stronie BIK.

Inną opcją na szybkie zabezpieczenie danych jest wysłanie zgłoszenia przez internet za pomocą portalu rządowego. Instrukcje można znaleźć pod tym adresem https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/zgubiles-dowod-zglos-to-przez-internet.

Zgłoś sprawę do swojego banku

Zdecydowanie najlepszą opcją będzie zastrzeżenie dokumentu w placówce banku, gdzie posiadamy rachunek bieżący: w takim wypadku bank po prostu musi przyjąć takie zgłoszenie.

Jak natomiast przedstawia się sytuacja jeżeli chodzi o możliwość zabezpieczenia danych w banku innym, niż ten, który prowadzi nasze konto?

Taką usługę obecnie oferuje jedynie 14 banków, w tym między innymi PKO BP, Getin Bank, Santander Consumer Bank, Santander Bank Polska. W placówkach tych instytucji bankowych zastrzeżenia dokumentu tożsamości może dokonać każda bez wyjątku osoba, niezależnie od tego, czy np. posiada rachunek bankowy w PKO BP czy Santander Bank.

Zgubiłem portfel za granicą – co teraz?

W przypadku zgubienia dokumentu tożsamości w trakcie pobytu poza granicami Polski należy przede wszystkim zgłosić się na najbliższy posterunek policji, a następnie do Konsulatu RP.

W konsulacie wypełnisz odpowiednie dokumenty oraz otrzymasz tzw. ETD, czyli Emergency Travel Document a więc czasowy dokument zastępczy, którego będziesz używać podczas dalszego pobytu poza Polską.

Niezależnie jednak od czynności podjętych w Konsulacie, należy jak najszybciej dokonać zastrzeżenia dokumentu przez portal BIK lub BEZPIECZNY PESEL, o ile rzecz jasna mamy taką możliwość.

Zgubienie dowodu może być groźne dla Twoich finansów

Często mamy przeświadczenie, że zgubienie dowodu osobistego nie stanowi większego zagrożenia. Niestety, w polskich warunkach takie przekonanie zasługuje raczej na miano iluzji.

Wystarczy zapoznać się z historią białostockiego rapera, Michała Ciruka, aby przekonać się, iż w Polsce nawet pozornie racjonalne zachowanie w przypadku utraty dowodu osobistego może zakończyć się w sposób bardzo nieprzyjemny.

Tak naprawdę zastrzeżenia dowodu powinniśmy na wszelki wypadek dokonać w każdej sytuacji, kiedy mamy podejrzenie, iż ktoś niepowołany mógł wejść w posiadanie naszych danych, np. poprzez zrobienie ksero lub skanu dowodu.

W rzeczywistości, o wiele ważniejsze dla złodzieja są bowiem właśnie dane obecne na dowodzie osobistym, a nie sam dokument jako rzecz fizyczna.

Dysponując danymi szczegółowymi złodziej może np. zaciągnąć kilka pożyczek pozabankowych na Twoje nazwisko, o czym dowiesz się dopiero w momencie, kiedy na Twój adres zaczną przychodzić monity z wezwaniami do zapłaty.

Problemy tego typu były omawiane na Kongresie Consumer Finance podczas jednej z prezentacji zatytułowanej “Jak technologia może wspomóc w walce z wyłudzeniami pieniędzy?“. W jej trakcie wyszło na jaw, że corocznie wyłudzane są pożyczki na kwotę 4 miliardów zł.

Dlaczego należy dopełnić wszelkich formalności?

Z czysto racjonalnego punktu widzenia wystarczający powinien być sam fakt zgłoszenia przez nas utraty dowodu osobistego oraz jego zastrzeżenia. Jeżeli jednak dojdzie do tego, że ktoś zaciągnie pożyczkę lub kredyt na nasze dane i będziemy musieli bronić naszych interesów przed Sądem, bank lub firma pożyczkowa mogą starać się dowodzić, że nie dochowaliśmy odpowiednich środków ostrożności po utracie dokumentu.

Oczywiście, jest to kategoria dosyć “płynna” i Sąd może różnie ją interpretować, jednak na wszelki wypadek w przypadku utraty dowodu warto podjąć wszelkie możliwe kroki mające na celu maksymalizację naszego bezpieczeństwa. Z jednej strony ma to znaczenie praktyczne, zaś z drugiej strony może okazać się istotne w przebiegu rozprawy w Sądzie.

Podsumowanie

Jak widać na podstawie zamieszczonych powyżej informacji, tak naprawdę żadne środki nie zapewnią nam całkowitego bezpieczeństwa w sytuacji zgubienia dowodu osobistego. Z pewnością jednak w odniesieniu do tej kwestii znajduje zastosowanie zasada pt. lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Warto więc zabezpieczyć się na wypadek utraty dowodu przed samym faktem. W tym celu wydatnie pomoże nam posiadanie aktywnego profilu na stronie BIK oraz dokonanie tzw. zastrzeżenia kredytowego, czyli informacji wysłanej wszystkim podmiotom współpracującym z BIK, że w danej chwili nie jesteśmy zainteresowani pożyczką lub kredytem.

W ten sposób z pewnością znacząco utrudnimy zadaniem ewentualnemu złodziejowi, który mógłby wejść w posiadanie naszych danych oraz starać się natychmiastowo wykorzystać ów fakt.

Pamiętajmy również o tym, aby z dużą ostrożnością udostępniać nasze dane osobowe. Takie praktyki, jak na przykład zostawianie “w zastaw” w dowodu w wypożyczalniach sprzętu sportowego są wyjątkowo lekkomyślne.

Źródło:

Jak zadbać o dane osobowe i uchronić się przed wyłudzeniem?

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.