“Memory is Our Homeland” – hołd dla tych, których historii nigdy nie opowiedziano

0

29 lutego oraz 1 i 8 marca można obejrzeć w Toronto ten głęboko poruszający film.

O filmie rozmawiałam w POLcaście z twórcą filmu Jonathanem Kołodziejem Durandem:

“Memory is Our Homeland”  – hołd dla tych, których historii nigdy nie opowiedziano

Stało się to podczas II wojny światowej, po tym, jak Związek Sowiecki zaatakował Polskę ze wschodu zaledwie 17 dni po tym, jak Niemcy zaatakowali Polskę od zachodu, rozpoczynając w ten sposób drugą wojnę światową. Tysiące polskich rodzin zostało deportowanych do morderczych obozów pracy na Syberii i w innych częściach Związku Radzieckiego, gdzie wielu wywiezionych zmarło z głodu, chorób i wyczerpania. Następnie, kiedy Niemcy zaatakowały sowieckiego sojusznika w 1941 r., Stalin uwolnił Polaków, którzy masowo ruszyli na południe, do Persji, Iraku i Indii, a następnie do Afryki, gdzie w latach 1942–1952 w obozach dla uchodźców mieszkało ponad 18 000 polskich kobiet i dzieci.

Urodzony w Montrealu Kanadyjczyk polskiego pochodzenia Jonathan Kołodziej Durand słyszał tę historię wielokrotnie od swojej babci, nieżyjącej już Kazimiery Kołodziej (z domu Gerech), która była jednym z dzieci dorastających w Afryce. Rezultatem wielu lat jego badań jest fantastyczny film „Memory is Our Homeland”, który będzie pokazywany w Toronto 29 lutego, 1 i 8 marca.

O filmie i jego pokazach

 

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.