Polka Aldona Wos ambasadorem USA w Kanadzie

0

Prezydent Stanów Zjednoczonych wybrał kolejnego ambasadora USA w Kanadzie. Stanowisko obejmie polsko-amerykańska lekarz i polityk. Kandydaturę muszą jeszcze zatwierdzić senatorowie.

Prezydent Donald Trump ogłosił nominacje osób na kluczowe stanowiska administracyjne. Kolejnym ambasadorem USA w Kanadzie ma zostać polsko-amerykańska lekarz i polityk Aldona Wos. Dyplomatka zastąpi Kelly Craft, która została ambasadorem tego kraju przy ONZ. Kandydaturę musi jeszcze zatwierdzić Senat Stanów Zjednoczonych – podaje agencja Associated Press.

Wos została w 2017 r. powołana przez Trumpa do Prezydenckiej Komisji ds. Stypendium w Białym Domu. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącego tego gremium. Za rządów George’a W. Busha była ambasadorem USA w Estonii i szefową ministerstwa zdrowia stanu Karolina Północna. Jest republikanką. Razem z mężem była jednym ze sponsorów kampanii prezydenckiej Trumpa.

65-latka w Polsce mieszkała do szóstego roku życia, potem jej rodzice przenieśli się do Nowego Jorku. Doktorat obroniła na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jako lekarz specjalizowała się w chorobach płuc. W 2007 r. Wos została uhonorowana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Ma dwóję dzieci, bliźniaków.

Urodzona i wykształcona w Warszawie lekarka była ambasadorem USA w Estonii podczas prezydentury George’a W. Busha, a ostatnio również wiceprezesem komisji (Commission on White House Fellowships), której rolą jest przedstawianie kandydatur do prezydenckich nominacji.

Kanadyjskie i amerykańskie media zwróciły uwagę, że Wos i jej mąż, Louis DeJoy, to sponsorzy kampanii prezydenckiej obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa. W 2017 roku DeJoy wpłacił łącznie ponad 440 tys. dolarów na kampanię Trumpa, a w domu Wos i DeJoy odbyło się jedno ze spotkań, których celem była zbiórka pieniędzy na ten cel.

Sama Wos przekazała ponad 760 tys. dolarów na wsparcie republikańskich kandydatów i przedsięwzięć powiązanych z Republikanami – przypomniała agencja AP za ośrodkiem analitycznym Center for Responsive Politics.

Portal Bizjournals przypomniał, że DeJoy to były prezes firmy z branży logistycznej, New Breed Logistics, kupionej w 2014 r. przez XPO Logistics za 615 mln USD. DeJoy wycofał się z zarządzania firmą rok później. XPO Logistics to w Kanadzie dostawca dla m.in. IKEI.

Wos, która studiowała w Warszawie i Nowym Jorku, była w przeszłości szefową ministerstwa zdrowia stanu Karolina Północna.

Dziennik “The Globe and Mail” pisał, powołując się na opinię Christophera Sandsa, kanadyjskiego dyrektora waszyngtońskiego think tanku Woodrow Wilson International Center for Scholars, że nowa ambasador w Ottawie będzie miała kilka poważnych problemów związanych z relacjami USA–Kanada. Jednym z nich będzie forsowanie amerykańskiego stanowiska w sprawie zakazu uczestnictwa w budowie sieci 5G dla chińskiego Huawei. Drugi problem to toczące się w Kanadzie postępowanie ekstradycyjne wiceprezes Huawei Meng Wanzhou, zatrzymanej w 2018 r. na wniosek USA i powodujące stałe napięcia w relacjach Kanady z Chinami.

Sands zwrócił też uwagę, że “każdy w Ottawie już wie, jak się kontaktować z Białym Domem, więc ambasadora można pominąć”. Wos będzie więc musiała udowodnić swoją użyteczność dla amerykańskiej dyplomacji w Kanadzie. Ponadto będzie ona ambasadorem podczas kampanii prezydenckiej w USA, a “Kanadyjczycy mają swoje poglądy, nawet rząd Kanady będzie miał swoje opinie o tym, kto się w Ottawie podoba – powiedział Sands.

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.