Pożegnalny koncert “Mozarta improwizacji jazzowej” Adama Makowicza

0

Zapraszam do przeczytania mojego artykułu napisanego przed planowanym wcześniej koncertem, napisanego po spotkaniu z Joanną i Adamem Makowiczami. O ile szczegóły koncertu “BRILLANTE. Merci Monsieur Chopin” nie są aktualne, wiele w nim ciekawych informacji o Adamie Makowiczu i zdjęć. ARTYKUŁ

Małgorzata P. Bonikowska

•••

Podczas kiedy w Toronto trwała wytężona praca nad zorganizowaniem i logistyką koncertu w hołdzie Fryderykowi Chopinowi “BRILLANTE. Merci Monsieur Chopin” Adam Makowicz przebywał w Polsce na corocznym jesiennym tournee koncertowym.

I oto pewnego pięknego wrześniowego dnia otrzymałam od Adama krótką i zatrważająca wiadomość: “Jestem w drodze do szpitala”. Tylko tyle.

Nieco później zorientowałam się, iż prawdopodobnie stan zdrowia Adama jest krytyczny i nie mogę liczyć na żadne dodatkowe od niego  wiadomości.

Ze względu na przestrzegane w Polsce rozporządzenie RODO, moje usilne próby uzyskania od szpitala informacji o stanie zdrowia Adama spełzły na niczym. Potwierdzono jedynie, że pacjent o takim nazwisku istotnie przebywa w szpitalu na oddziale ratunkowym.

Po upływie kilkudziesięciu godzin, pełna uzasadnionych obaw wylądowałam w Warszawie.

Szybki dojazd do szpitala gdzie bez zbytniego trudu odnalazłam oddział ratunkowy dedykowany poważnym schorzeniom zagrażającym życiu. No i Adam, BARDZO osłabiony z widocznymi oznakami traumy, pod stałym 24-godzinnym nadzorem przemilych pań pielęgniarek i wspaniałych lekarzy.

Pan doktor opiekujący się na tym oddziale moim małżonkiem, nad wyraz szczegółowo opisał faktyczny stan zdrowia Adama i prognozy na najbliższą przyszłość.

Pierwsza rzecz, którą zwłaszcza podkreślono, był kilkumiesięczny całkowity zakaz lotów samolotem, zwłaszcza międzykontynentalnych.

W dalszej perspektywie, Adam będzie mógł odbywać tylko nieliczne i krótsze podróże samolotami.

Stąd też tytuł marcowego koncertu Adama Makowicza w Toronto “The Grand Finale”. Jest dedykowany wszystkim jego fanom oraz miłośnikom sztuki fortepianowej improwizacji jazzowej, dla których Adam koncertował w Toronto od późnych lat 80. ubiegłego stulecia.

I na ten koncert zapraszamy już w marcu.

Adam Makowicz – legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista i kompozytor, filantrop na rzecz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, zagra swój ostatni, pożegnalny koncert w Toronto.

W piątek, 27 marca 2020 o godz 19:30, w prestiżowej sali koncertowej Glenn Gould Studio w centrum Toronto, królować będzie Jazz. Ale nie tylko.

Kilka dni temu minęła 210. rocznica urodzin naszego wielkiego kompozytora-pianisty Fryderyka Chopina. W hołdzie wielkiemu Mistrzowi, koncert rozpoczniemy wybranymi dziełami wielkiego Fryderyka. Trzy wybrane utwory wykonane zostaną przez dwóch pianistów, na dwóch fortepianach, w dwóch jakże różnych interpretacjach, czyli w muzycznym języku klasycznym i jazzowym.

Program całego wieczoru zapowiada się fascynująco! Nie tylko z uwagi na występ solowy legendarnego jazzmana. Usłyszą Państwo Adama Makowicza – “Mozarta improwizacji jazzowej” (jak pięknie “ochrzcił” Adama po jednym ze wspólnych koncertów znakomity dyrygent Maestro Jerzy Maksymiuk i co natychmiast podchwyciła prasa) w tandemie ze swymi wspaniałymi muzycznymi gośćmi: Danielem Wnukowskim, wirtuozem fortepianu, oraz nowojorskim Trio MMD o składzie; fortepian-saksofon-kontrabas czyli Makowicz-Medyna-Dingler.

Wszyscy soliści “The Grand Finale” to uznani artyści aktywnie koncertujący na scenach świata.

W programie wieczoru znajdą się między innymi kompozycje Benny’ego Goodmana, Duke’a Ellingtona, Jerome’a Kerna, George’a Gershwina, Theloniousa Monka, Raya Noble’a, Errolla Gardnera, Harda Arlena, a także autorskie kompozycje Adama Makowicza.

Prowadzenie koncertu po polsku i angielsku powierzyliśmy ulubieńcom publiczności polonijnej oraz kanadyjskiej. Mistrzami ceremonii “THE GRAND FINALE” będą Wojtek Gawenda oraz Jaymz Bee.

Joanna Makowicz

Szczegółowe informacje tutaj:

Realizacja i management: Joanna Makowicz @ International Arts and Performers Society

 

 

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.