Posłuchaj POLcastu (odc. 71), a już 29 marca nowy ODCINEK SPECJALNY o KORONAWIRUSIE

0

Niektórzy mają teraz czas żeby posłuchać, poczytać – zająć się różnymi sprawami, na które poprzednio nie było czasu.

ODCINEK SPECJALNY 72 w niedzielę 29 marca

Zapraszamy do posłuchania odcinka 71 POLcastu i dwóch wywiadów: o filmie i o książce, które serdecznie polecamy.

“Memory is Our Homeland”  – hołd dla tych, których historii nigdy nie opowiedziano

Stało się to podczas II wojny światowej, po tym, jak Związek Sowiecki zaatakował Polskę ze wschodu zaledwie 17 dni po tym, jak Niemcy zaatakowali Polskę od zachodu, rozpoczynając w ten sposób drugą wojnę światową. Tysiące polskich rodzin zostało deportowanych do morderczych obozów pracy na Syberii i w innych częściach Związku Radzieckiego, gdzie wielu wywiezionych zmarło z głodu, chorób i wyczerpania. Następnie, kiedy Niemcy zaatakowały sowieckiego sojusznika w 1941 r., Stalin uwolnił Polaków, którzy masowo ruszyli na południe, do Persji, Iraku i Indii, a następnie do Afryki, gdzie w latach 1942–1952 w obozach dla uchodźców mieszkało ponad 18 000 polskich kobiet i dzieci.

Urodzony w Montrealu Kanadyjczyk poslkiego pochodzenia Jonathan Kołodziej Durand słyszał tę historię wielokrotnie od swojej babci, nieżyjącej już Kazimiery Kołodziej (z domu Gerech), która była jednym z dzieci dorastających w Afryce. Rezultatem wielu lat jego badań jest fantastyczny film „Memory is Our Homeland”, który będzie pokazywany w Toronto 29 lutego, 1 i 8 marca (informacje TUTAJ).

• Mroczna przeszłość Kanady głęboko porusza Polaków w Polsce

Joanna Gierak-Onoszko spędziła dwa lata w Toronto ze swoim mężem, dziennikarzem pracującym dla Bloomberg. Znana i nagradzana dziennikarka, pracowała tam nad książką, którą ukończyła po powrocie do Polski i tam wydała. „The 27 Deaths of Toby Obed” opisuje bolesną historię kanadyjskich szkół z internatem (Indian residential schools), ukazaną poprzez losy Toby’ego Obeda i wielu innych ocalałych. Jej książka odnosi ogromny sukces w Polsce.

• PĄCZKI – Maria Rozynska z Just Be Cooking opowiada o Międzynarodowym Dniu Pączków i tajemniczej sztuce robienia pączków. Aby wziąć udział w poświęconemu pączkom evencie Just Be Cooking 25 lutego i innych wydarzeniach, kliknik TUTAJ.

Poleć:

O Autorze:

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.