Kongres Polonii Kanadyjskiej znowu stosuje propagandę polityczną

12

Prezes Okręgu Toronto KPK gustuje w pisaniu listów otwartych do Polonii, a także w zajmowaniu “w imieniu Polonii” stanowiska politycznego – opowiadaniu się po stronie jednej, konkretnej opcji politycznej i to w Polsce. Jego definicje pojęć takich jak “Polak” i “patriota” są niezwykle wykluczające i zakładają, że jedynie wyrażone przez niego poglądy wpisują się w te definicje. 

POPRZEDNIA SPRAWA Z UDZIAŁEM KPK TORONTO 

Oto list prezesa do Polonii. Mój komentarz poniżej listu (wytłuszczenia w tekście pochodzą od redakcji “Gazety”).

Toronto, 28 lutego 2020

LIST OTWARTY DO POLONII

Szanowni Państwo,

Z uwagi na skomplikowaną i potencjalnie niebezpieczną dla Polski sytuację kieruję do Państwa ten list. Jest on skierowany do Polonii zarówno zrzeszonej jak i niezrzeszonej, apelując o jak najaktywniejsze działania w celu obrony interesów naszej Ojczyzny.

Nawiązuję do chlubnych tradycji Kongresu Polonii Kanadyjskiej, który w przeszłości brał czynny udział w akcjach dla dobra Polski.

Naszym zdaniem, w czasach obecnych niezwykle ważne jest abyśmy My Polacy, My Polonia Kanadyjska i My Kongres Polonii Kanadyjskiej brali aktywny udział nie tylko w życiu kulturalnym, ale i politycznym. Mamy dużo do zyskania, ale możemy też wiele stracić, głównie poprzez brak działania; bierne czekanie na „lepsze czasy” i brak zdecydowanych, skoordynowanych akcji w obronie naszego dobrego imienia.

Są pewne prawdy, sprawy ważne, ponadpartyjne, ponadpodziałowe. W obecnej sytuacji geopolitycznej nie czas na spory dotyczące spraw małych, dla Polski nie istotnych. W obecnej chwili pamiętajmy głównie o tym co nas powinno łączyć. Historycznie są to rzeczy nadrzędne, jest to sprawa Polskiej Racji Stanu.

Ataki na Polskę jako Państwo, na Polaków jako Naród nasiliły się ostatnio i biorąc pod uwagę ich liczbę i różnorodność, jasno możemy wywnioskować, że są to gry o dużą stawkę i wcale nie są przypadkowe.

W tym miejscu chcemy przypomnieć Państwu o działaniach pozornie ze sobą nie związanych.

Wypowiedź polskiego duchownego arcybiskupa Jędraszewskiego, podczas Homilii dotyczącej ideologii genderyzmu w kontekście społecznej nauki Kościoła, wywołała zmasowany atak i falę złowrogiej reakcji środowiska LGBT. Arcybiskup Jędraszewski stanął w obronie porządku kulturowego i obyczajowego, w obronie porządku moralnego , w obronie tradycyjnej Rodziny i w obronie wartości wynikających z nauczania Kościoła Rzymsko Katolickiego.

Arcybiskup Jędraszewski w swoich wypowiedziach nie odnosi się do osób, lecz do zjawisk i ideologii, zgodnie z tradycją Kościoła, który nakazuje kochać grzesznika, ale piętnować grzech.

Wypowiedzi arcybiskupa Jędraszewskiego nie są to wypowiedzi tylko i wyłącznie osoby duchownej w tematach czysto religijnych, są to wypowiedzi Polaka – Patrioty broniącego polskiej tożsamości i polskiej niezawisłości.

W podobnej kategorii mieści się sprawa lansowanej w pewnych kołach, w Kanadzie petycji o zakaz wjazdu do Kanady o. Rydzyka, Dyrektora Radia Maryja ze względu, jak się twierdzi, na jego dyskryminacyjne „szkodliwe dla ładu i porządku” poglądy. Można zadać pytanie: Czyjego ładu i czyjego porządku? Jest to atak na Polaków, na Polonię i próby sprowadzenia nas do roli podmiotu, który nie ma prawa decydowania o własnym losie. Do tej kampanii ataków doliczyć też trzeba publikacje i wypowiedzi pseudoautorytetów naukowych, fałszujących historię aby przedstawić Polaków w jak najgorszym świetle, szczególnie w odniesieniu do historii Drugiej Wojny Światowej.

Znamienne były też w ostatnim czasie publiczne wypowiedzi prezydenta Federacji Rosyjskiej, który stwierdził, że przyczyną wybuchu Drugiej Wojny Światowej nie był Pakt Ribbentrop – Mołotow, ale Pakt Monachijski z 1938 roku. Jego zdaniem władze polskie wykorzystały Układ do zajęcia Zaolzia. Dodał też, że we wrześniu 1939 roku Armia Czerwona nie walczyła z Polakami, ale przyszła polskiej ludności z pomocą i ogólnie mówiąc, Polacy byli współsprawcami wybuchu wojny.

Ataki na osoby najbardziej aktywne, czy to w Polsce, czy poza Polską i starania o ich zneutralizowanie jest starą, niestety wypróbowaną metodą typu: „snajper ma odstrzelić dowódców, a armia sama się rozsypie”.

Obrona wartości, które tworzą naszą narodową tożsamość, jak: język, tradycje, wielowiekowe oparcie o kulturę łacińską, to ważne części składowe bycia Polakiem, naszego „modus vivendi”.

Słowa „Patriota”, „Patriotyzm” stają się coraz bardziej słowami o znaczeniu pejoratywnym, czyli próbuje się w umysłach odbiorców stworzyć mentalny obraz, iż osoba tak nazwana jest wyrazicielem poglądów zacofanych, wstecznych i mówiąc ogólnie przedstawicielem „Ciemnogrodu”. Znamiennym jest też fakt, że stosuje się tę metodę głównie do Narodu Polskiego.

Tu pewna dygresja – pamiętamy wszyscy słynne, niechlubne stwierdzenie Donalda Tuska – „Polska to nienormalność”. Kojarzy się to z wypowiedzią jednego z niesławnych przywódców, twórców Konfederacji Targowickiej, Stanisława Szczęsnego Potockiego, który po III Rozbiorze Polski (1795) stwierdził, że „ już nie jest Polakiem, bo Polski nie ma – jest Rosjaninem”.

Wracając do problemów współczesnych – czy pewne siły nie starają się wytworzyć w naszej podświadomości obrazu – Polak to coś wstydliwego – Patriota to coś obraźliwego – a połączenie tych dwóch słów to coś jednoznacznie negatywnego.

Czy Polonia ma odwagę, aby stanąć przeciwko atakom na Kościół, na naszą wiarę, na osoby, które nie wahają się mówić prawdy? Czy jesteśmy w stanie zmobilizować się do stawienia czoła zakłamywaniu historii związanej z miejscem i rolą Polski i Polaków w dziejach naszej cywilizacji? Czy ulegniemy lansowanej w kraju naszego osiedlenia „poprawności politycznej”, czy też często powtarzanych również przez niektórych działaczy polonijnych poglądów o apolityczności i niewtrącaniu się do polityki.

Drodzy Państwo, Członkowie naszej Polonii,

Ojczyzna w potrzebie! Róbmy wszystko aby Ją ratować!

W imieniu organizacji zrzeszonych w KPK Okręgu Toronto.

Bartłomiej Habrowski, prezes

•••

Polska ani Polacy nie są niczym zagrożeni przez osoby czy grupy protestujące przeciwko szerzeniu w Kanadzie narracji typowej dla o. Rydzyka i Radia Maryja. Liczne homofobiczne i dyskryminacyjne w swoim charakterze wypowiedzi być może mogą być uznawane za aceptowalne w Polsce (chociaż nie powinny), ale na pewno nie są zgodne z prawem obowiązującym w Kanadzie. Kongres działa w Kanadzie i jest korporacją zarejestrowaną przez rząd federalny, a zatem obowiązuje go przestrzeganie naszego kanadyjskiego prawa. Tutaj ataki na ludzi o odmiennej orientacji seksualnej są nielegalne. Stąd domaganie się, aby głoszący takie hasła człowiek nie był dopuszczany do wystąpień publicznych w naszym kraju. KPK powinien stać po stronie prawa kraju, w którym działa. Jeżeli tego nie robi, sam narusza obowiązujące prawo. W jaki sposób domaganie się, aby w Kanadzie przestrzegane było kanadyjskie prawo, to “atak na Polaków, na Polonię”, jak pisze prezes Okręgu Toronto KPK???

Jak wywołujące kontrowersje – wcale nie tylko w środowisku LGBT – wypowiedzi arcybiskupa Jędraszewskiego (tak, tego od “tęczowej zarazy!) można przedstawiać jako wypowiedzi “Polaka – Patrioty broniącego polskiej tożsamości i polskiej niezawisłości”? Czyli tym, którzy nie zgadzają się z takimi wypowiedziami, prezes odmawia prawa do bycia uznawanymi za Polaków i patriotów?! 

Co do skandalicznych wypowiedzi rosyjskich zakłamujących historię – to zupełnie inna sprawa. Oczywiście budzi ona oburzenie i wymaga protestów, co było czynione zaraz po ich pojawieniu się. Jak jednak można ten temat zestawiać z tamtymi, przedstawiając je wszystkie jako jedną grupę? Te manipulacje budzą poważne obawy.

Przykre, że szerzące się w Polsce dzielenie ludzi na Polaków-patriotów i gorszy sort – resztę, która zdaniem tych dzielących nie zasługuje na miano Polaków i patriotów, zostaje przeniesione do Kanady i to za sprawą organizacji, która powinna być oazą dla wszystkich Kanadyjczyków polskiego pochodzenia, a nie agendą jednej opcji politycznej choćy najbliższego nam, ale jednak innego kraju. 

Nazwana publicznie na Annual General Meeting KPK “polakożercą” (w świetnym twarzystwie) –

Małgorzata P. Bonikowska

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

12 Comments

 1. Zgadzam się z Panią Małgorzatą co do tego, że list tego prezesa to jest głos przywódcy obozu radiomaryjnego w Kanadzie, a nie głos Polonii kanadyjskiej.
  Po lekturze tego listu przypomniało mi się wystąpienie prezesa Kaczyńskiego po zwycięstwie wyborczym w 2015 roku: “Kto podnosi rękę na Kościół, ten podnosi ją na Polskę.” Szkoda, że jeszcze nie dodał “Klerykałowie wszystkich krajów łączcie się”. Ta komunistyczna terminologia tego małego człowieka budzić może politowanie.
  Teraz prezes Habrowski miesza do całej tej sprawy Vladimira Putina, byłego aparatczyka kremlowskiego. Kto jak kto, ale żeby prezes polonii kanadyjskiej był aż tak niemądry? Co ma piernik do wiatraka ?
  Każdy kto nie jest z ich obozu jest ich wrogiem i lewakiem. Ale to nie jacyś wyimaginowani lewacy niszczą Kościół, to Kościół niszczy sam siebie, kryjąc pedofilów i rozciągając parasol ochronny nad takimi hejterami jak Rydzyk i Jędraszewski, razem z rządzacymi obecnie politykami. “Dopóty dzban wodę nosi, dopóki się ucho nie urwie”, mówi przysłowie. Miejmy nadzieję że gdy PiS zostanie odsunięty od władzy, a stanie się to na pewno wcześniej czy później, znajdzie się na nich bat w postaci odpowiednich paragrafów.
  Poza tym, czy obecna Polska to normalność? Normalnym krajem może być tylko kraj świecki. A obecna Polska jest krajem klerykalnym, na poły wyznaniowym. PiS jest silny siłą Kościoła i razem z nim dzieli władzę – jak słusznie to ujął pewien polski publicysta. Ja wzdycham już nie tylko do wiosny, lecz i do lepszych czasów dla kraju mojego pochodzenia.

 2. Walter Lewelt on

  W Kanadzie jestem od 40 lat. Niedlugo po przyjezdzie zostalem “wykiwany” przez paru Polakow ktorzy wykorzystali moja niewiedze o tutejszych warunkach zycia. Od tamtej pory trzymamsie z daleka. Ale nie o tym chcialem napisac. Od 20 lat prowadze intensywne studia nad religiami a szczegolnie tak zwanym “chrzescijanstwem”. Znajac dokladnie Biblie, historie kosciola katolickiego moge stwierdzic ze jesli katolicy mieliby polowe tej wiedzy co ja, omijaliby koscioly szerokim lukiem. W zwiazku z tym moja odpowiedz dla tego pana ktory jest tak zagorzalym wyznawca Rydzyka i Jedraszewskiego (szkoda ze nie Boga). Najwiekszym, zagrozeniem dla Polski i Polakow od okolo 1000 lat jest (uzywajac nomenklatury Jedraszewskico) jest czarna zaraza. Polscy katolicy niestety nie znaja szczegolow powstania ich kosciola, jego doktryn a co najgorsze nie znaja Biblii z ktorej nauka ich kosciol rozminal sie juz w trakcie powstania w czwartym wieku. Tak, to nie blad, to nie Jezus ustanowil kosciol katolicki.

 3. Przykro czytać ten list od pana Bartłomieja Habrowskiego.
  Na pewno nie reprezentuje on mojej opinii.
  Serdecznie pozdrawiam zdrowo myślących i otwartych na świat ludzi.
  Nie dajmy się wciągnąć w tę wojnę polsko-polską, i głosujmy 10 maja z głową.

 4. Nie dziwi mnie to ze KPk nie przestrzega prawa.Na wlasnej osobie przekonalam sie gdzie KPK ma prawo a zwlaszcza osoby w randze prezesa.Zastanowmy sie przy wyborach na stanowiska na kogo glosujemy!!!Wstyd.

 5. Włodek J. on

  Ojczyzna w potrzebie! Róbmy wszystko aby Ją ratować!
  Bartłomiej Habrowski, prezes
  —————————————————-
  :):):)
  Skoro OJCZYZNA w potrzebie to co mister Habrowski robi w Toronciu?
  Trza kosę w dłoń i … na koń!!!!

  Po co zasłaniać się POLONIĄ skoro można własną piersią zagrożonej przez pułki poprawnych politycznie gejów i lesbijki bronić jak niepodległości?

  Gdyby mister Habrowski na kanadyjskim wikcie karmiony rozejrzał się był ciut uważniej, to nie zapluwałby się fantazjami o POLSKIM NARODZIE, bo ten składa się i z tych wyklinanych miłosiernie przez Jędraszewskiego LGBT-ów i niewierzących i innowierców i takich katolików, którzy na bzdety wypisywane przez mistera Habrowskiego przypominają sobie, że dzięki takim POLAKOM-PATRYJOTOM na kontynencie amerykańskim popularne stały się polish jokes.

  A co do wynurzeń mistera Habrowskiego na znaczenie słów patriota i patriotyzm, to jedno można stwierdzić w stu procentach, pejoratywnego znaczenia nabrały właśnie dlatego, że “troszczą się ” o nie takie osobniki jak w/w.
  Jedynie szkoda, że psują opinię Polakom i od związków z Polonią zorganizowaną odstręczają coraz większe grupy Kanadyjczyków polskiego pochodzenia.

  I ponawiam apel!
  Mister Habrowski!!!
  Do Polski na RATUNEK OJCZYŹNIE!!!
  polskie zadupie umysłowe czeka!

 6. Anna Bochenska on

  Jak widac nie tylko kosciol w Kanadzie ale i KPK jest opanowane przez wyznawcow pisowskiej bandy , ktora ograbia biednych, niszczy gospodarke i dobre imie Polski. Jako Polka mieszkajaca od ponad 30 lat w Kanadzie nie zgadzam sie aby Rydzyk, kler i pisowscy wyznawcy niszczyli Polske z ktorej tak bardzo bylam dumna. Gdzie zanm PIS doszedl do wladzy slyszalam slowa podziwu jakim wspanialym Narodem sa Polacy. Teraz slysze co sie dzieje czemu sami prowadzimy siebie do przepasci, czemu cofamy sie wstecz..jak POlacy pozwalaja na to aby maly czlowiek nie znajacy zycia, nie majacy rodziny odpowiedzialnosci za nia stal sie guru. Dlaczego uzywa sie wiary do walki politycznej, dlaczego tragedie smolenska wykorzystuje sie tez w walce o stolki, dlaczego????

  • Pani Anno Bochenska, czym pani jest lepsza od pana Habrowskiego skoro nazywa milony Polakow, ktore glosowaly na PIS banda? Widac, ze te 30 lat w Kanadzie jednak niczego pani nie nauczyly. Ludzie tacy jak pani i pan Habrowski, ziejacy nienawiscia do wszystkiego co jest inne od ich pogladow, robia wieksza szkode nam wszstkim jako polskiej spolecznosci w tym kraju, ktory sobie sami wybralismy jako nowa ojczyzne i chcielibysmy by sie z nami liczono. Dzisiaj PIS jutro PO, czy jak w Kanadzie dzisiaj Liberalowie jutro Konserwatysci, niech wiekszosc zadecyduje a my to uszanujmy. Jezeli sie nie nie sprawdza, w nastepnej turze wybiora/wybierzemy innych.
   Dlaczego nie jestesmy w stanie wybrac nawet jednego Polaka do rzadu w Kanadzie skoro jest nas ponad milion w tym kraju (w samym Toronto okolo 200 tys.)?
   Moze juz pora pozostawic za soba te wszystkie klotnie i zaczac wspierac wzajemnie tak jak to robia inne narodowosci?
   Zamiast walki o stoliki jak to pani nazywa, zacznijmy budowac i nauczmy sie szanowac poglady innych. Dopiero wtedy zaczniemy sie liczyc w tym kraju i pozytywnie ksztaltowac wizerunek Polski.

 7. Kazik Jedrzejczak on

  KPK jak zwykle popiera polski Ciemogrod. Słowa arcybiskupa Jędraszewskiego zieją nienawiścią i obrażają mnie jako geja i Polaka. Dla O. Rydzyka – antysemity i homofoba – nie ma miejsca w Kanadzie. Kazik Jędrzejczak

 8. Kazimierz L. on

  To skandal. Znowu Okręg Toronto KPK prowadzi swoją politykę i obraża ludzi. Czas z tym skończyć. Kts się powinien za to zabrać z punktu widzenia kanadyjskiego prawa. Niech ten prezes jedzie do Polski i wspiera PiS i Rydzyka.

 9. Mam nadzieje że liderzy KPK odpowiednio i bezwłocznie odniosą się do tego listu. Jestem przekonany że KPK jest oparte na wartościach bardziej szlachetnych od tych zawartych w powyższym liście.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.