Koronawirus uszkadza nie tylko płuca, ale i serce! Nowe wyniki badań.

0

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może wpływać negatywnie nie tylko na płuca, ale również na serce – także u tych, którzy wcześniej nie mieli żadnych chorób układu sercowo-naczyniowego, a przed infekcją byli zupełnie zdrowi – dowodzą naukowcy na łamach “JAMA Journal of Cardiology”. Okazuje się, że do niewydolności serca z powodu wirusa SARS-CoV-2 może dojść nawet wtedy, kiedy pacjenci nie mają żadnych problemów z oddychaniem.

Przełomowe wyniki badań naukowych opublikowanych w piątek na łamach “JAMA Cardiology Journal” wskazują na to, że SARS-CoV-2 może uszkadzać serce nawet tych zakażonych, którzy wcześniej nie mieli żadnych problemów z tym organem. Uszkodzenie mięśnia sercowego i otaczających go tkanek spowodowane koronawirusem może spowolnić pracę tego organu, doprowadzić do częściowej niewydolności serca lub nawet do zgonu. To jednak nie wszystko, bo według badaczy zagrożeni są również pacjenci z potwierdzoną obecnością wirusa SARS-CoV-2, którzy nie mają zaburzeń oddychania. Koronawirus może prowadzić również do ogólnego stanu zapalnego organizmu, co w konsekwencji może wywołać problemy z prawidłową pracą serca.

Jak wyjaśnia kardiolog dr Mohammad Madjid z McGovern Medical School w UTHealth, kierujący zespołem badawczym: Uszkodzenie mięśnia sercowego u zakażonych może wystąpić nawet przy braku wcześniej zdiagnozowanych chorób serca, choć ryzyko ciężkiego przebiegu covid-19 jest wyższe u tych, którzy mieli już problemy z układem sercowo-naczyniowym.

WIĘCEJ

Inne materiały o koronawirusie w “Gazecie”

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.