Prof. Stanisław Obirek: polski Kościół to skamielina, która musi umrzeć

3

– Polski katolicyzm, który nie ma nic wspólnego z religią, już dawno temu przestał być sposobem przeżywania mojej wiary. Stąd decyzja o odejściu z zakonu. Doszedłem do wniosku, że to już nie jest mój dom, a ostatnie lata tylko potwierdziły, że się nie myliłem. Dziś nie chcę mieć z tą instytucją nic wspólnego – mówi w rozmowie z Onetem teolog i antropolog kultury, prof. Stanisław Obirek.

“Mój kryzys kościelny to utracone zaufanie do instytucji, która przez wiele lat budziła we mnie ogromne nadzieje. To nie jest kryzys wiary, ale instytucjonalnych form religii, które cywilizacyjne się wyczerpały”.

“To, co w papieżu Polaku było najmniej sympatyczne, to jego teologiczny konserwatyzm. Mam też mu za złe praktykowanie pewnego rodzaju feudalizmu połączonego z otaczaniem się kardynałami z mroczną przeszłością”.

;”Ostatnie lata utwierdziły mnie, że Kościół katolicki w Polsce idzie w stronę upolitycznienia, zamknięcia i stygmatyzacji, nie jest tą instytucją, z którą chciałbym być identyfikowany. To skamielina, która musi umrzeć, by coś nowego się wydarzyło”.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

3 Comments

  1. MARK LECH JAWORSKI on

    Bez przesady. Kościół katolicki uznaje zasadę NIE RÓB DRUGIEMU CO TOBIE NIE MIŁO!
    Żadna inna religia tego nie głosi

  2. Oczywiście że umrze, tak jak umarła potężna religia egipska i wiele innych. Pytanie tylko za ile wieków to się stanie, zwłaszcza w takim kraju jak Polska, gdzie kościoły są wciąż pełne.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.