Wczoraj rechot politowania, dziś duży problem. Zmieńmy to!

0

Koronawirus obnażył słabość nie tylko wielu europejskich systemów służby zdrowia, ale także systemów edukacji. W Polsce gruntownej zmiany wymaga nie tylko nauka o bezpieczeństwie. Do zrobienia jest znacznie więcej.

Bill Gates, ekscentryczny multimilioner i założyciel znanej na całym świecie firmy Microsoft, przewidział już pięć lat temu wybuch pandemii na miarę koronawirusa. – Jeśli cokolwiek zabije ponad 10 mln ludzi w ciągu kilku następnych dekad, to prawdopodobnie będzie to wysoce zakaźny wirus, a nie wojna. Nie rakiety, ale mikroby – mówił w marcu 2015 r. jeden z najbogatszych ludzi na świecie podczas konferencji Ted Talk (to coroczne konferencje naukowe popularyzujące „idee warte propagowania”) w kanadyjskim Vancouver.

To nic oryginalnego, ale mający posłuch i duży wpływ na rzeczywistość Gates powiedział głośno to, o czym świat wiedział, ale milczał i niewiele robił, by się przygotować. Koronawirus obnażył wszelkie, mówiąc delikatnie, niedociągnięcia systemów służby zdrowia w europejskich krajach, czego najlepszym przykładem są Włochy, kolebka zachodniej cywilizacji. Kilka dni temu Tim Marshall, autorytet w dziedzinie spraw zagranicznych, mówił mi, że podobny los czeka i Wielką Brytanię, której to władze przez ostatnie 12 lat stale cięły budżety przeznaczone na służbę zdrowia.

WIĘCEJ

Inne materiały o koronawirusie w “Gazecie”

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.