GDY NIE WIADOMO, O CO CHODZI, CHODZI O PIENIĄDZE

0

Z cyklu: Wieści z frontu

Czeka nas bankructwo państwa, a wraz z nim bieda z nędzą. Społeczeństwo zostało przyzwyczajone przez pisowskich populistów, że pieniądze rosną na drzewach. Że wystarczy potrząsnąć, potem zebrać i wrzucić nam do kieszeni.

Polacy powtarzają od pięciu lat (podobno, bo nie w moim środowisku) opinię o władzy PiS: “złodzieje, ale przynajmniej się dzielą!” Rządzący drenują państwowy skarbiec, zaś obywatele w ogóle nie orientują się, że w istocie to drenaż naszych kieszeni. Stąd spadek wartości złotówki.

Glapiński pilne dodrukowuje banknoty, które tracą na wartości, im ich więcej. Sasin drukuje karty wyborcze w pośpiechu, bo za chwilę lud może się rozgniewać…

Znacjonalizowano sektor bankowy w Polsce, a Morawiecki prowadzi jakieś tajne rozmowy z Glapińskim. Głośno jednak mówi już o recesji gospodarki:

https://wyborcza.pl/7,155287,25829516,rzad-ujawnia-idziemy-w-gleboka-recesje-nawet-10-proc-w-ii.html

Szykuje się drożyzna, bezrobocie i nędza. Jak zapanują nad tym dyletanci z obozu rządzącego?

PiS cieszy się niesłabnącym poparciem społecznym, jak to populiści. Polacy dostają myto, w zamian przymykając oko na bezprawie i chaos w państwie. Rządzący w ten sposób kupują głosy. Żywą gotówką. Stąd mój slogan: “musimy zbiednieć, żeby zmądrzeć”, lecz czy na pewno?

Bogusław Grabowski, doktor ekonomii mówi:

“Jeżeli ugruntowuje się przekonanie, że państwo powinno się opiekować wszystkimi, że państwo powinno ze swoich środków finansować właściwie wszystkie niepowodzenia naszego życia osobistego, zawodowego, prowadzenia biznesu, wtedy to rozbudza dodatkowo prosocjalne, roszczeniowe postawy społeczeństwa w stosunku do państwa.”

http://naszeczasopismo.com.pl/?p=1044

Pod moim wczorajszym tekstem (ilustracja) rozgorzała dyskusja. Jeden ze znajomych mnie zrugał:

“W taki oto sposób nakręca się nieodpowiedzialnie panikę.

Myślałem, że chociaż tutaj się z tym nie zetknę, a jednak.”

Znajoma zaś skomentowała:

“Konto wyrównawcze. To już było. Powyżej pewnej kwoty dodatkowy podatek 80%. Pamiętam to z roku 1984…”

Stwierdziłem tylko pewien fakt, że ci, co dysponują oszczędnościami, wolą je wycofać, skoro postępuje inflacja. Dewaluacja skłania do próby ratowania oszczędności, których gromadzenie wiąże się z wyrzeczeniami.

Polacy nie chcą utrzymywać sektora bankowego swoim własnym kosztem. Oto doniesienie:

“W marcu Polacy wypłacili z bankomatów 30 mld zł”

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-w-marcu-polacy-wyplacili-z-bankomatow-30-mld-zl,nId,4445094

“Koronawirus sieje strach. Polacy rzucili się po gotówkę do banków i bankomatów”:

Koronawirus sieje strach. Polacy rzucili się po gotówkę do banków i bankomatów

“Polacy wypłacają pieniądze z banków. NBP uspokaja: Gotówki wystarczy dla wszystkich klientów”

https://forsal.pl/artykuly/1459873,polacy-wyplacaja-pieniadze-z-bankow-nbp-uspokaja-gotowki-wystarczy-dla-wszystkich-klientow.html

Nie o gotówkę jednak tu chodzi, tylko o realną wartość oszczędności, których ubywa niepostrzeżenie, im bardziej ogarnia nas inflacja. Ciężko jeść złoto kupione za oszczędności.

W niegdysiejszym przeboju Rodowicz z Grechutą wyśpiewywali:

“Dopóki demon smutku śpi, niech żyją młode żądze. Dopóki życie w nas się tli, dopóki są pieniądze.”

No właśnie, dopóki są pieniądze, a co, gdy ich zabraknie? Czy Polacy będą nadal skłonni udzielać kredytu zaufania Kaczyńskiemu i jego mafii, czy też obrócą się przeciwko nim?

Tu nie chodzi o to, czy wybory przekładać, czy ma je przeprowadzać zmilitaryzowana Poczta Polska, czy samorządowcy mają przekazywać jej nasze dane osobowe. Nie chodzi o spłaszczanie krzywej zachorowań na koronawirusa i nie chodzi o suszę.

Chodzi o to, że za chwilę nie będziemy mieli co do garnka włożyć.

Przemysław Wiszniewski

Poleć:

O Autorze:

54-latek, warszawiak. 20 lat pracował w TVP jako dziennikarz TV Edukacyjnej i TV Polonia, z wykształcenia pedagog, UW. Ukończył psychoanalizę szkoleniową. Był aktywistą Otwartej Rzeczpospolitej, prowadząc szkolne pogadanki na temat wielokulturowości. Zaangażowany w dialog żydowsko-polski na blogu FaceJew. Publicysta serwisów Ruch Komitetu Obrony Demokracji, Liberte Leszka Jażdżewskiego, „Medium Publiczne” Ewy Wanat, Koduj24 Magdy Jethon, "Studio Opinii" Stefana Bratkowskiego., były red. nacz. "Naszego Czasopisma", rzecznik Stowarzyszenia WRD i ODnowy. Wydawca jednodniówki "Na czatach" pod redakcją Haliny Flis-Kuczyńskiej. Zaangażowany w dokumentowanie wideo działań opozycji ulicznej na Video-KOD, a także przekazów Tomasza Piątka.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.