Jeszcze trzy miesiące? oraz inne codzienne uaktualnienia “Gazety” (1 kwietnia)

0

POLCAST – specjalny odcinek 72 z cyklu POLCast on COVID-19 – wywiad z dr. Rafałem Kustrą, jednym z autorów Apelu kanadyjskich ekspertów polskiego pochodzenia do Polonii –  jak każdy może pomóc ustrzec się przed tragedią

POLECAMY JUTRO WYWIAD “GAZETY” Z POSŁANKĄ/PIELĘGNIARKĄ NATALIĄ KUSENDOVĄ

________________________________________

Telehealth Ontario – 1-866-797-0000

Tu dzwoń jak masz objawy!

Oto najnowsze informacje z 1 kwietnia:

Kanada –  9 730 (wczoraj 8 612)

źródło

źródło

Toronto:

• Burmistrz Toronto John Tory twierdzi na podstawie opinii głównej lekarz Toronto dr Eileen de Villa, że kryzys COVID-19 może potrwać jeszcze trzy miesiące i dlatego następujące środki zaczynają obowiązywać natychmiast przez okres do 12 tygodni:
– Wszystkim osobom z COVID-19 nakazuje się pozostać w domu przez 14 dni.
– Wszystkim osobom, które miały bliski kontakt z kimś, kto ma COVID-19, nakazuje się również pozostać w domu przez 14 dni.
– Każdemu, kto nie jest chory lub nie podróżował, jest zdecydowanie zalecane pozostanie w domu, z wyjątkiem następujących powodów: dostęp do opieki zdrowotnej lub leków; zakupy spożywcze raz w tygodniu; wyprowadzanie psa na spacer i codzienne ćwiczenia z zachowaniem dystansu co najmniej dwóch metrów.
– Osoby powyżej 70. roku życia są zachęcane do pozostania w domu.

 
Ontario:
• Rząd Ontario ogłosił wstępną umowę ze związkiem nauczycieli szkół frankofońskich AEFO (Association des enseignantes et des enseignants franco-ontariens), która obejmuje obniżenie liczebności klas, zwiększenie wsparcia edukacji specjalnej i ochronę całodniowego przedszkola.
• Rząd Ontario uruchamia nowy fundusz Ontario Together Fund o wartości 50 milionów dolarów, aby pomóc firmom w stosowaniu innowacyjnych rozwiązań lub przestawieniu działalności w celu produkowania niezbędnych materiałów medycznych i sprzętu – ten nowy fundusz będzie wspierać oferty złożone przez firmy i osoby prywatne za pośrednictwem portalu internetowego.
Fundusz ten będzie dostępny dla firm i organizacji w całej prowincji zgłaszających najbardziej opłacalne, innowacyjne propozycje, które mogą szybko zapewnić dostawy krytycznych towarów i usług, takie jak odzież ochronna, kombinezony, maski, sprzęt testujący, osłony twarzy i respiratory.

Ontario da 50 milionów dolarów firmom – którym?

• Sieć sklepów The Beer Store ogłosiła, że zacznie przyjmować puste butelki w wybranych lokalizacjach od 6 kwietnia. Tymczasowo zmniejszona została liczba sklepów przyjmujących puste butelki, w obawie o wystarczającą ilość osobistej odzieży ochronnej i możliwość utrzymania dystansu. Zwroty rozpoczną się początkowo w 71 sklepach. W tych lokalizacjach godziny zostaną zmienione na 10:00-16:00 od poniedziałku do soboty, a normalne godziny będą w niedzielę.

Kanada: 
Premier dokonał przeglądu 3-punktowego planu wspomożenia gospodarki:
• Kanadyjski program Canada Emergency Wage Subsidy: dla dużych lub małych firm, które odnotowały 30% spadek dochodów brutto z powodu COVID19. Zapewnia 75% wynagrodzeń pracowników, za pozostałe 25% odpowiadają pracodawcy. Aplikacje będą wkrótce przyjmowane za pośrednictwem CRA.
• Nowe pożyczki są dostępne dla właścicieli firm, którzy martwią się opłatami czynszu i innych rachunków.
• Zasiłki z tytułu Canada Emergency Response Benefit (CERB): składanie wniosków zaczyna się 6 kwietnia. Jeśli otrzymujesz od swojego pracodawcy dotację, nie masz prawa do tego świadczenia. Złóż wniosek online w Canada.ca, kiedy zarejestrujesz bezpośrednie depozyty na konto bankowe, możesz otrzymać pieniądze w ciągu 3-5 dni. Jeśli nie możesz złożyć wniosku przez Internet, możesz zadzwonić do Canada Revenue Agency w celu uzyskania pomocy (1-800-959-8281). Jeśli złożyłeś już wniosek o Employment Insurance, automatycznie jesteś zapisany na program CERB.
• Młodzi ludzie nie są odporni na poważne objawy – 10 procent przypadków COVID-19 dotyczy osób poniżej 40. roku życia
• Rząd federalny wydał aplikację mobilną, która pozwala być na bieżąco z sytuacją COVID19. Nazywa się Canada COVID19 i jest dostępny bezpłatnie na stronie Canada.ca, Google i Apple App Store.

Szpital w Burlington otwiera pierwszy taki ośrodek w Ontario

NA ŚWIECIE:

 Stan na godz. 19.14:

Porównanie ze stanem sprzed 24 godzin:

Wzrost liczby potwierdzonych przypadków o 75 118 (wczoraj 75 122).

Wzrost liczby zgonów o 4 702 (wczoraj o 4 525).

•••

POPRZEDNIE CODZIENNE RELACJE:

31 marca

30 marca

29 marca

28 marca

27 marca

26 marca

25 marca

24 marca

23 marca

22 marca

21 marca

20 marca

19 marca

18 marca

17 marca

16 marca

15 marca

14 marca

12 marca

11 marca

10 marca

9 marca

8 marca

Inne materiały o koronawirusie w “Gazecie”

Koronawirus inaczej – z humorem i z sercem (cz.1), (cz.2), (cz. 3), (cz.4), (cz. 5)

Wierszyk Wojtka Gawendy. Z cyklu “Koronawirus inaczej – z humorem i z sercem” (6)

Poleć:

O Autorze:

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.