Nastroje Kanadyjczyków i firm SPRZED wybuchu pandemii

0

Dwa nowe sondaże przeprowadzone przez Bank of Canada przedstawiają obraz planów na najbliższy rok konsumentów i przedsiębiorstw SPRZED eskalacji PANDEMII – w pierwszej połowie marca. 

Badanie oczekiwań konsumentów wykazuje, że więcej osób spodziewało się poszukiwania nowej pracy i spodziewało się, że szybko znajdą coś nowego, a mniej osób uważało, że ​​straci pracę.

Oczekiwania dotyczące wydatków gospodarstw domowych były wyższe niż oczekiwania dotyczące wzrostu płac, co sugeruje, że konsumenci do połowy lutego nie stawali się bardziej ostrożni w wydatkach.

Nastroje w środowiskach biznesu stawały się nieco mniej optymistyczne w większości regionów przed nasileniem się pandemii.

Wiele takich opinii pochodziło z regionów produkujących ropę, w których firmy ograniczały lub miały ograniczyć wydatki inwestycyjne i zatrudnienie w związku ze spadkiem cen ropy.

Firmy poinformowały bank centralny, że spodziewają się, że szok gospodarczy spowodowany niskimi cenami ropy będzie gorszy niż w 2015 r. i w kryzysie gospodarczym w 2008 r., więc ich wydatki inwestycyjne zostaną zmniejszone o 30 procent w porównaniu z 2019 r.

Badanie sugeruje również, że koncerny naftowe przewidywały jednak niewiele zwolnień, chyba że niskie ceny ropy utrzymywałyby się przez dłuższy okres.

Do połowy marca restauracje, hotele i inne przedsiębiorstwa branży usługowej odnotowały już załamanie sprzedaży, albo zamknęły się, albo spodziewały się wkrótce zamknięcia, i „drastycznie zwalniały pracowników lub skracały czas pracy”. Inni przechodzili na system dostaw żywności i sprzedaży online, aby znaleźć nowe sposoby zarabiania pieniędzy.

Producenci spodziewali się tymczasowego wstrzymania produkcji i spadku sprzedaży w związku z problemami finansowymi klientów.

Handlowcy sprzedający żywność i powiązane z nimi firmy transportowe natomiast odnotowali, że ich sprzedaż osiąga „bezprecedensowy poziom”.

Bank of Canada trzykrotnie obniżył swoją główną stopę procentową – ostatnio w marcu do 0,25%, próbując uchronić kanadyjską gospodarkę przed konsekwencjami epidemii koronawirusa i spadających cen ropy. Kolejna decyzja w sprawie stóp procentowych przewidziana jest na połowę kwietnia.
 

Poleć:

O Autorze:

Socjolog, dziennikarz-amator. Zainteresowania: muzyka, literatura, film, podróże.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.