Petycja Polonii o przesunięcie terminu wyborów prezydenckich (po polsku i angielsku)

9

Apelujemy o przełożenie daty wyborów z 10 maja 2020 ze względu na ryzyko niezachowania zasady równości i powszechności wyborów. Zwracamy się do wszystkich przedstawicieli władz RP w Polsce i poza jej granicami o zagwarantowanie wszystkim uprawnionym obywatelom i obywatelkom możliwości udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich bez względu na miejsce przebywania i zamieszkania.

Ze względu na pandemię Covid-19 i związane z nią restrykcje, zamieszkali lub przebywający za granicą Polki i Polacy nie będą mogli wziąć udziału w majowych wyborach prezydenckich. W wielu krajach zamknięte są szkoły, kościoły, ośrodki kulturalne i społeczne oraz obowiązują ograniczenia transportu publicznego. W niektórych rejonach świata obowiązuje również zakaz wychodzenia z domu, poza ściśle określonymi sytuacjami. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że obecna sytuacja może potrwać bardzo długo. Od stycznia 2018 roku Polonia nie ma również możliwości głosowania korespondencyjnego. 

W zaistniałych okolicznościach przeprowadzenie wyborów poza granicami Polski będzie niemożliwe. Dla nas, milionów Polek i Polaków, oznacza to pozbawienie nas praw wyborczych. Artykuł 127. Konstytucji stwierdza że ‘Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym.’ Bez naszego udziału, nadchodzące wybory nie będą powszechne, a więc nie zostanie spełniony jeden z fundamentalnych warunków wyborów prezydenckich. Oznaczałoby to także ryzyko zakwestionowania wyniku takich wyborów.

Podtrzymywanie daty 10 maja łamie zapisane w ustawie zasadniczej reguły organizacji wyborów oraz bezpośrednio naraża na niebezpieczeństwo zdrowie i życie obywateli. W przypadku Polaków w krajach objętych ścisłymi obostrzeniami, oznacza też wprost wykluczenie i dyskryminację. Apelujemy o rozsądek i poszanowanie Konstytucji, tak aby osoba wybrana na urząd Prezydenta RP mogła objąć stanowisko bez prawnych oraz moralnych wątpliwości.

Nam wszystkim zależy na Polsce! 

Polonia Głosuje – inicjator petycji

 

***

 

Polish diaspora’s petition to postpone the date of the presidential election in Poland

We, Polish citizens living abroad, urge the Polish government to postpone the presidential election currently scheduled for 10th of May 2020, due to the risk that the rule of universal and equal suffrage will be violated. We call on every representative of Polish government, in Poland and abroad, to guarantee that all eligible Polish citizens are able to exercise their right to vote, irrespective of where they live or stay. 

Due to the outbreak of the COVID-19 pandemic and the restrictions imposed by local authorities, Polish citizens living abroad will not be able to take part in the presidential election scheduled for May 2020. In many countries, schools, churches, cultural and community centres are closed, while public transport systems operate with limited capacity. Regionally, even harsher measures have been imposed, such as strict lockdowns requiring everyone to stay at home apart from exceptional circumstances. In all likelihood, the current situation will continue for an extended period of time. Moreover, the option of a postal vote has been removed for Polish citizens living abroad since January 2018.

Under these circumstances, conducting the presidential election outside of Poland will be impossible. This constitutes a breach of democratic rights for millions of Polish citizens. Article 127 of the Constitution of the Republic of Poland states that the ‘President of the Republic shall be elected by the Nation, in universal, equal and direct elections, conducted by secret ballot.’ Without our participation, the upcoming election will not be universal, which violates one of its fundamental requirements. Such a situation could potentially open up the possibility to legally contest the results. 

Keeping 10th of May as the election date breaks electoral rules set out in the constitution and poses a direct threat to the health and wellbeing of Polish citizens. Poles living in countries which are currently under lockdown will be disenfranchised and discriminated against. We call for common sense and respect for the constitution, so that the person elected as the President of the Republic of Poland can take office without legal or moral ambiguity.

We all care for Poland!

Polonia Głosuje – initiator of the petition

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

9 Comments

 1. Ten pomysł zmuszania Polonii do głosowania osobistego, stania w kolejce, teraz w okresie szalejącej pandemii jest po prostu zbrodniczy. Już widzę jak długie to będą kolejki w Toronto i Chicago gdzie mieszka tylu Polaków. Nie czas na rozgrywki polityczne, targowanie się o legalność lub nielegalność pewnych działań w okresie gdy w grę wchodzi życie ludzkie. Nic nie wskazuje na to, aby do połowy maja zachorowalność na koronawirusa miała spaść. Tylko chytry na władzę PiS mógł wymyślić takie rozwiązanie dla Polonii. Właśnie przedwczoraj, po przyjęciu tej ustawy, czołowi politycy tej partii pokazali nam wwszystkim, że mają w nosie procedury. Podczas składania kwiatów i wieńców pod obeliskiem poświęconym pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej nie mieli ani masek na twarzach ani nie trzymali się w odległości 2m od siebie. Najwyższy czas odsunąć ich władzy. Ale w pierwszej kolejności należy podjąć akcję bojkotu tych wyborów ze względu na niebezpieczeństwo jakie stwarza ono dla Polonii.

 2. Roman Mikucewicz on

  Nie wiem czemu sluzyloby takie przekladanie wyborow bo jesli przecietny obywatel wychodzi przynajmiej raz w tygodniu po zakupy I nic sie nie dzieje to jak raz na kilka lat wyjdzie zaglosowac to co sie wtedy stanie? Wystarczy tylko dostosowac sie do przepisow I trzymac odpowiedni dystans pomiedzy glosujacymi I po wszystkim.
  W obecnym czasie Kraj potrzebuje dobrej wspolpracy pomiedzy Rzadem I Prezydentem dla sukcesywnego zwalczania virusa co obecnie ma miejsce. Kazda inna zmiana moze temu tylko zaszkodzic, chyba ze komus wlasnie o to chodzi. Komus jak widac zalezy na tym aby w Polsce wywolac ogolny chaos czego konsekwenca byloby ze wieksza czesc obywateli zostala by zarazona a pozniej wina za to obarczyc Rzadzacych.
  Takie podrzeganie Polonii do nienawisci jest szczegolnie w obecnym czasie nie na miejscu.
  Ja jako Polak z pochodzenia nigdy sie na tej petycji nie podpisze.

 3. Dwie sprawy: nasza petycja nic nie pomoze, jest nas za malo. Niestety Torontonska Polonia to w wiekszosci zagorzali pisowcy. Powod? Nie rozumiem. Wstyd bo powraca Komuna i calkowite uzaleznienie od USA a ci maja swoje cele. Polska jest wysunietym terenem to ew. zniszczenia gdyby doszlo do wojny. A za “uslugi” Jankesow bedziemy slono placic (zakup drogiej, niekiedy przestarzalej broni+ utrzymanie armii amerykanskiej).
  Drugie to zenujaca niezgoda opozycji, dzieki czemu taki bencwal jak Duda bedzie sekretarzem pis-u przez nastepna kadencje.

 4. Ta petycja Polonii nic nie pomoże. Właśnie wczoraj Sejm uchwalił bardzo niewielką przewagą głosów, że wybory korespondencyjne odbędą się 10 maja. Już za późno aby to zmienić. A dzisiaj ukazał się w GW artykuł: “Prezydent Duda powiedział: Jestem “za” wyborami korespondencyjnymi, jeśli będą bezpieczne.”
  Ja go skomentowałem tak: Tylko jak może być zagwarantowane bezpieczeństwo Polaków mieszkających za granicą? Czy rząd dostarczy im te karty wyborcze i skrzynki pocztowe w krajach w których mieszkają, czy sami mają ich szukać teraz, w okresie tej pandemii, Polacy mieszkający gdzieś na Wyspach Karaibskich albo w Delhi? Przecież prawie co trzeci statystyczny Polak mieszka za granicą. Ta ustawa o głosowaniu korespondencyjnym to jakaś kpina z narodu.

  Na co otrzymałem taką odpowiedź:
  tedj: “Obywatele polscy przebywający poza granicami RP będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Zgodnie z ogłoszonym przez Marszałka Sejmu RP kalendarzem wyborczym informacja o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych ma być podana do publicznej wiadomości do dnia 19 kwietnia 2020 r.”

  Moja odpowiedź: Mają głosować “wyłącznie osobiście”. Czyli nie w sposób korespondencyjny, lecz tradycyjny, stać w ogonku w odległości 2m od drugiego człowieka, jak przed sklepem. Dziękuję za taką przyjemność. Ilu Polakom będzie chciało się to robić lub narażać na takie ryzyko? Ale co to może obchodzić tych, dla których najważniejszą sprawą jest teraz utrzymanie się u władzy.

 5. Pani Małgosiu, jestem w tej chwili w Polsce. W żadnym wypadku nie dopuszczajcie Kanadyjskiej Polonii do wyborów 10 maja. Wiekszość polonii Torontańskiej – to bezmyslni PiS-owcy. Znam Polonie w Toronto. Jest mi czasami wstyd za nich. Za ich bezmyślność i brak wyobraźni. Polska stoi na krawędzi przekształcenia Państwa w Państwo wyznaniowo-socjalistyczne z rujnującą mentalnością katolickiej wiary we wszechmogący prymat koscioła polskiego. Tych elit inteligeckich , który nie dobił Bierut i Moskwa… dobije Jarosław Kaczyński.

  Serdecznie pozdrawiam,

  Łukasz Schuch

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.