Dalia – królowa późnego lata i całej jesieni

0

Z cyklu: Porady ogrodnicze Jana Ogrodnika z nieba

Dalie (ang. dahlia) wywodzą swój rodowód bezpośrednio z Meksyku. Tutaj popularne były kiedyś jako przydomowe kwiaty w całym imperium. Dalie kwitnące na czerwono sadzano tam wyłącznie wokół świątyń, gdzie azteckim bożkom składano ofiary z ludzi. Są to zatem kwiaty związane bezpośrednio z krwawymi rytuałami tej odległej dla nas w czasie i przestrzeni cywilizacji. Dopiero po zakończeniu podboju w Meksyku, w połowie siedemnastego stulecia kwiaty te przywieźli do Europy Hiszpanie.

Oryginalne jest samo pochodzenie ich nazwy. Upamiętnia ona bowiem szwedzkiego botanika doktora Andersa Dahla, który jako pierwszy zajął się sklasyfikowaniem tych roślin. Ponieważ w naturalnych warunkach dalie rosną w klimacie tropikalnym, lubią one żyzną, organiczną ziemię. Wymagają też regularnego podlewania oraz obfitego nawożenia.

Za staranną opiekę odwdzięczają się okazałymi kwiatami, których gama kolorów rozciąga się od bieli, poprzez żółty i pomarańczowy, aż po ceglasto-czerwony.

Ze względu na kolory i wymiary ich kwiatów, dalie podzielono na 10 grup:

1. Dalie o kwiatach pojedynczych
2. Dalie anemonowe – płatki kwiatów rurkowate
3. Dalie kryzowe – dodatkowa wewnętrzna kryza płatków
4. Dalie piwoniowe – kwiaty przypominają piwonie
5. Dalie dekoracyjne – wysokości do 2 m, średnica kwiatów do 30 cm
6. Dalie kuliste, nazywane czasami mylnie pomponowymi
7. Dalie pomponowe
8. Dalie kaktusowe – płatki ostro zakończone, często na końcach porozcinane
9. Dalie półkaktusowe
10. Dalie różne – przypominają chryzantemy albo inne osobliwości botaniczne.

This slideshow requires JavaScript.

Uprawa dalii w ogrodzie jest bardzo prosta. Wiosną, na przełomie kwietnia i maja, zakupione w sklepie ogrodniczym bulwy sadzimy w ziemi na głębokości około 10 – 15 cm. Najlepiej wybrać dla tych roślin miejsce nasłonecznione i osłonięte od wiatrów. Podczas sadzenia można w dołku umieścić mały palik, który będzie potem służyć jako podpórka wysokiej łodygi kwiatowej. Można je też uprawiać w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach. Kwiaty dalii prezentują się szczególnie dekoracyjnie, gdy posadzi się je w grupach po dwie albo trzy rośliny, nieco oddalone od innych kwitnących roślin. W mniejszych ogrodach dobrze prezentują się dalie pomponowe oraz kryzowe. W ogródkach skalnych natomiast warto posadzić odmiany karłowate.

Na zakończenie tych wywodów o daliach wypada jeszcze opisać często związane z nimi nieporozumienie. Otóż w języku angielskim używa się jednego ogólnego określenia “bulbs”. Tak nazywa się wszystkie podziemne części roślin, które wysadza się do gruntu, aby wyrosły z nich kwiaty. Język polski okazuje się, w tym przypadku, znacznie bardziej precyzyjny. Rozróżnia on bowiem cebulki kwiatowe – należą do nich wysadzane jesienią tulipany, narcyzy i wiosną lilie.

Zupełnie inna grupa to rośliny bulwiaste – pojęcie to obejmuje grupę kwiatów, z których bulwy przechowuje się zimą w ciepłej piwnicy, a każdej wiosny sadzi się je do ziemi w ogrodzie. Przykładami takich roślin są właśnie dalie oraz begonie. Ich bulwiaste korzenie oferowane są w sklepach ogrodniczych. Warto zaopatrzyć się w nie jak najszybciej. Bez posadzenia ich bowiem wiosną do gruntu, nie ma co marzyć o zobaczeniu ich kwiatów w połowie lata w swoim przydomowym ogrodzie.

This slideshow requires JavaScript.

Jesienią natomiast warto pamiętać, aby przed nastaniem mrozów wykopać bulwy z ziemi i przechować je przez zimę w piwnicy.

Poleć:

O Autorze:

Jan Ogrodnik

Przemyslaw Jan Dabrowski - architekt krajobrazu, dziennikarz zajmujacy sie tematyka ogodnicza znany w Toronto jako Jan Ogrodnik. Od dwudziestu lat na lamach prasy, jak rowniez w radio oraz w telwizji radzi jak uprawiac przydomowe ogrody. Projektuje zielen wokol domow i instytucji publicznych, a takze udziela konsultacji ogrodniczych. Od kilku lat wspolpracuje jako Agent d/s handlu nieruchomosciami z torontonska firma GoWest Realty Ltd Brokerage. Oferuje bezplatny projekt ogrodu przy zakupie lub sprzedazy domu.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.