Jak wytłumaczyć wysoką liczbę zachorowań na Śląsku?

0

[Ani liczby, ani wysoka gęstość zaludnienia nie dają dobrej i precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego akurat na Śląsku obserwujemy dużo zachorowań na koronawirusa. Nie ma wprawdzie powodów do nadmiernej paniki – wskaźniki nie różnią się aż tak drastycznie od kilku innych województw – ale jednak problem w regionie występuje.

Kompletne dane mamy do 11 maja włącznie. W woj. śląskim było na ten dzień 3779 zarażonych koronawirusem (wiemy już, że 12 maja doszło kolejnych 416 zakażeń, ale dla jasności trzymamy się danych z 11 maja), co daje 840 osób na milion mieszkańców. Dla porównania, w Mazowieckiem było 520 zarażonych na milion, w Dolnośląskiem 675 zarażonych na milion, w Wielkopolsce 491.

Czy liczbę wykrytych przypadków determinuje liczba przeprowadzonych testów? Niespecjalnie. Na Śląsku nie wykonano ich więcej niż w innych województwach. Do 11 maja województwo było znacznie poniżej ogólnopolskiej średniej, która wynosi ok. 13 tys. testów na milion mieszkańców. Na Śląsku wykonano jedynie 9 350 testów na milion mieszkańców, podczas gdy dla Mazowsza ten wskaźnik wynosi aż 26 tys testów, dla Wielkopolski ponad 14 tysięcy, a dla Małopolski 10,5 tysiąca.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.