Policja z Toronto oskarżona o wypchnięcie czarnoskórej kobiety z balkonu

0

Trwają próby wyjaśnienia śmierci 29-letniej kobiety, która wypadła z balkonu budynku mieszkalnego w dzielnicy High Park w Toronto w środę wieczorem.

Specjalna jednostka śledcza (SIU), badająca incydenty z udziałem policji, stwierdziła w komunikacie w środę wieczorem, że policja w Toronto odwiedziła budynek mieszkalny przy High Park Avenue w pobliżu Glenlake około 17.15 w związku ze zgłoszonym „incydentem domowym”.

Funkcjonariusze znajdowali się w bloku mieszkalnym na 24. piętrze budynku, gdzie według SIU „obserwowali kobietę na balkonie”.

„Niedługo potem kobieta spadła z balkonu na ziemięj”, czytamy w komunikacie SIU. „Stwierdzono zgon na miejscu”.

Okoliczności związane ze śmiercią kobiety są obecnie badane przez dwóch śledczych i dwóch specjalistów medycyny sądowej z SIU, cywilnej agencji nadzoru, która bada doniesienia dotyczące udziału policji „w przypadku śmierci, poważnych obrażeń lub zarzutów napaści seksualnej”.

Członkowie rodziny publicznie zidentyfikowali ją jako Regis Korchinski-Paquet. W Internecie pojawiły się poważne oskarżenia dotyczące bezpośredniego zaangażowania policji w jej śmierć.

Oskarżenia o niewłaściwe działania policji zostały po raz pierwszy wysunięte przez młodego mężczyznę, który twierdzi, że jest kuzynem zmarłej kobiety.

„Policja wyrzuciła moją kuzynkę z budynku”, mówił mężczyzna w jednym z kilku nagrań wideo pokazujących to co zaszło.

Za nim na środku dziedzińca budynku widać pomarańczową plandekę, otoczoną żółtą taśmą z policjantami stojącymi wokół.

„Moja kuzynka leżała na ziemi ponad godzinę… zabili moją kuzynkę, bez skrupułów”.

„Policjanci zabili moją córkę, weszli do mojego mieszkania i wypchnęli ją z balkonu, i powiedziali reporterom z telewizji CP24, żeby nie przychodzili tutaj, bo to samobójstwo”, mówiła matka kobiety w jednym klipów. „Ale to policja ją zabiła”.

Od czwartku rano hashtag #JusticeForRegis został użyty w prawie 30 000 tweetów i był najpopularniejszym tematem w Toronto.

„Regis Korchinski-Paquet była 29-letnią czarnoskórą kobietą, która mieszkała w mojej społeczności #ParkHP”, napisał Paul Taylor, dyrektor wykonawczy FoodShare Toronto, w odpowiedzi na ogłoszenie przez SIU dochodzenia.

Wiele osób w Internecie utrzymuje, że śmierć Korczińskiej-Paquet to dowód na to, że Kanada jest daleka od tolerancyjnego, wielokulturowego społeczeństwa, jako które często się ją przedstawia.

Przypadki rasizmu i przemocy ze strony policji w USA zostały dobrze udokumentowane w ostatnich dziesięcioleciach. Najnowszy z nich to przypadek z udziałem 46-letniego George’a Floyda z Minneapolis, który zmarł w poniedziałek, prosząc o pomoc, podczas gdy policjanci go przycisnęli do ziemi kolanem na szyi.

„Przestańcie uważać, że Kanada nie jest rasistowska, że policja nie jest zinstytucjonalizowanym systemem rasistowskim. Przestańcie wymazywać czarnoskóre kobiety z narracji”, napisał jeden z użytkowników Twittera. „Przemoc policji wobec czarnych kobiet CZĘSTO jest wyciszana. Czas mówić o niej głośno”.

„To, że Kanada ma opiekę zdrowotną i więcej przepisów dotyczących kontroli broni, nie oznacza, że ​​żyjemy w raju. Żyjemy na skradzionej ziemi i nieustannie znęcamy się nad rdzenną ludnością, ponieważ nasze społeczeństwo zostało zbudowane na bazie systemowego rasizmu i imperializmu. Kanada jest rasistowska”, napisał ktoś inny. „Więc nie, Kanada nie jest w tym względzie lepsza niż Ameryka. Nikt nie jest ‘lepszy’ jeśli pozwolimy na kontynuowanie okrucieństw. Rdzenne kobiety giną i są mordowane”.

Anna Głowacka

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.