Połowa Kanadyjczyków twierdzi, że rządy ukrywają coś o COVID-19

0

Połowa Kanadyjczyków uważa, że ​​nie otrzymali od swoich rządów całej prawdy na temat COVID-19, sugerują nowe sondaże, a niektórzy wierzą również w teorie spiskowe dotyczące genezy koronawirusa.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Leger and Association for Canadian Studies wykazało, że 50% respondentów uważa, iż ​​rządy celowo nie ujawniają informacji o pandemii nowego koronawirusa, który zabił tysiące ludzi i zatrzymał gospodarkę.

„To zadziwiiające w okresie, w którym zaufanie nigdy nie było tak wysokie”, powiedział wiceprezydent Leger Christian Bourque.

W ankiecie zapytano również respondentów o ich zadowolenie ze środków, jakie rządy wprowadziły w celu zwalczania konsekwencji COVID-19. 68 procent stwierdziło, że jest zadowolonych z tego, co robi ich samorząd, 74 procent z działań rządu federalnego, a 78 procent z rządu swojej prowincji.

Bourque stwierdził, że te liczby są dość wysokie, biorąc pod uwagę wyniki sugerujące, że ludzie również uważają, że nie dostają pełnego obrazu sytuacji.

Największe obawy były w Quebecu, gdzie 60 procent ankietowanych uważa, że ​​rządy mają tajemnice na temat wirusa. W tej prowincji jest prawie 48 000 potwierdzonych przypadków COVID-19 od poniedziałku, a także ponad 4000 zgonów – najwięcej w Kanadzie.

Respondentów zapytano również, czy zgadzają się z dziewięcioma rozpowszechnionymi w Internecie teoriami na temat koronawirusa.

Niewielu ankietowanych – 15 procent lub mniej – wierzy w historie podawane przez filantropa i współzałożyciela Microsoftu Billa Gatesa, że ​​istnieje związek między pandemią a sieciami 5G lub że COVID-19 nigdy nie istniał.

Jednak ponad jedna trzecia ludzi uważa, że ​​wirus został stworzony w laboratorium lub przez rząd chiński. 19 procent respondentów stwierdziło również, że uważa, iż liczba zgonów związanych z COVID-19 jest przesadzona.

Ponad połowa respondentów zgodziła się z co najmniej jedną z dziewięciu spiskowych teorii.

Otwartość i przejrzystość – o tym mówił premier Justin Trudeau podczas codziennej odprawy w poniedziałek.

„Zdajemy sobie sprawę, że zawsze pozostaje wiele do zrobienia, jeśli chodzi o otwartość i przejrzystość, i nadal będziemy demonstrować to wobec Kanadyjczyków, ponieważ wiemy, że istnieje problem zaufania”.

Powiedział, że jeśli Kanadyjczycy ufają, że ich rząd jest otwarty i uczciwy, bardziej prawdopodobne będzie, że będą przestrzegać zaleceń publicznej służby zdrowia, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Anna Głowacka

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.