REWELACJA – szansa na przyszłość wykrywania epidemii i pandemii

0

Kanadyjski badacz, który jako jeden z pierwszych przewidział śmiertelne rozprzestrzenianie się COVID-19, mówi, że świat musi zmienić sposób, w jaki monitoruje i reaguje na epidemie.

Dr Kamran Khan, profesor medycyny i zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Toronto, postanowił stworzyć „alarm przeciwpożarowy”, który wykrywa wybuchy chorób na całym świecie. Stworzył oprogramowanie BlueDot do przewidywania pandemii.

Khan i jego zespół około 50 ekspertów użyli dużych zbiorów danych i sztucznej inteligencji, aby ostrzec świat przed potencjalnie poważną epidemią wirusów trzy dni wcześniej niż Światowa Organizacja Zdrowia, a zauważyli te oznaki jeszcze wcześniej.

Oczekiwanie na ogłoszenie ognisk zwykle trwa zbyt długo, mówi Dr Khan, a często zajmuje dużo czasu, zanim informacja trafi do społeczności medycznej i społeczeństwa.

Świat się zmienia, mówi, a choroby pojawiają się z większą częstotliwością i mają coraz większy wpływ na nasze życie.

Duże zbiory danych (big data) i sztuczna inteligencja mogą zapewnić ogólne spojrzenie na choroby na całym świecie w czasie rzeczywistym, pozwalając ludziom reagować szybciej, aby stłumić nowe epidemie. Czas zacząć ich używać przy drugiej fali pandemii COVID-19 i później, mówi Khan.

W tym momencie historia BlueDot jest znana na całym świecie. Oprogramowanie przeszukuje setki tysięcy źródeł informacji w 65 językach na całym świecie przez cały dzień, każdego dnia, w poszukiwaniu oznak problemów.

Khan otrzymał pierwszą informację, że coś jest nie tak w chińskim Wuhan, w sylwestra. Algorytm wyłapał post na blogu w języku chińskim opisujący wybuch zapalenia płuc z udziałem około 20 osób.

W ciągu kilku sekund program był w stanie przesiać anonimowe międzynarodowe trasy lotów, aby przewidzieć 20 miejsc, w których wybuchnie epidemia. Epidemia opisana przez algorytm miała poważne podobieństwo do epidemii SARS w 2003 r. Khan i jego zespół przedstawili swoje odkrycia w recenzowanym czasopiśmie naukowym 6 stycznia.

Zanim wirus pojawił się w Bangkoku w Tajlandii, 13 stycznia, zadzwonił alarm przeciwpożarowy. „Jeśli zobaczysz przypadek pojawiający się poza Wuhan w innym kraju, oznacza to, że wybuch jest znacznie większy niż kilkadziesiąt przypadków. Może setki, może tysiące” – mówi Khan.

„W tym momencie byliśmy bardzo zaniepokojeni”. Spośród 20 miejsc, gdzie, jak BlueDot przewidział, wirus może się rozprzestrzeniać, 12 było jednym z pierwszych miejsc, w których zgłoszono wybuchy nowego koronawirusa.

Podczas gdy kanadyjski system opieki zdrowotnej miał problem z liczeniem potwierdzonych przypadków w całym kraju z powodu archaicznych systemów gromadzenia danych, zespół Khana w Toronto wykorzystał swoją technologię do zmierzenia, czy ludzie przestrzegają porad dotyczących zdrowia publicznego.

Korzystając z anonimowych danych na telefon komórkowy, naukowcy śledzą, ile osób się porusza, gdy pracownicy służby zdrowia namawiają ich do pozostania w domu. Khan nazywa to funkcją „gaśnicy” dużych zbiorów danych podczas pandemii, umożliwiając organom zdrowia publicznego ukierunkowanie wysiłków tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Gdy Kanada zbliża się do szczytu pierwszej fali pandemii, a ludzie znów zaczynają się przemieszczać po kraju i na całym świecie, ten system alarmowy będzie ważny, mówi Khan. Tym razem ma on nadzieję, że rządy, instytucje i osoby prywatne będą w stanie szybciej podjąć mądrzejsze kroki.

„Musimy w tym celu korzystać z najnowszych technologii danych i technologii cyfrowych” – mówi. Mówi, że to, co robimy z informacjami, również musi się zmienić.

Zazwyczaj, gdy zgłaszane jest nowe ognisko choroby, urzędnicy zdrowia publicznego dowiadują się pierwsi. Dzielą się informacjami z władzami, które następnie udostępniają je społeczności medycznej, a ostatecznie informacja ta dociera do społeczeństwa. Ta kaskada informacji oznacza opóźnione reakcje.

„Jeśli będziemy mogli odnieść sukces, będziemy musieli wzmocnić pozycję całego społeczeństwa”, mówi Khan.

Anna Głowacka

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.