Rosjanie nieopatrznie ujawnili istnienie protokołów dot. zbrodni katyńskiej

0

Na początku maja w Twerze z dawnego gmachu NKWD zdjęto tablice upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Strona rosyjska przy okazji ich likwidacji nieopatrznie ujawniła fakt istnienia ponad 60 tomów protokołów z masowych egzekucji, których istnieniu przez lata kategorycznie zaprzeczała – podaje Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Z wnioskiem o zdemontowanie tablic w języku polskim i rosyjskim zwróciła się do władz miejskich prokuratura rejonu centralnego w Twerze. Śledczy argumentowali, że tablice zostały umieszczone na gmachu z naruszeniem przepisów i powoływali się m.in. na błędnie podany numer budynku w decyzji komitetu wykonawczego Rady Miejskiej Tweru z 9 września 1991 r. Pojawiły się także zastrzeżenia do treści, która “nie jest oparta na faktach potwierdzonych dokumentami”.

Polski napis brzmi: “Pamięci jeńców obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, światu ku przestrodze – Rodzina Katyńska”. Napisy polski i rosyjski umieszczone zostały pod rysunkiem krzyża, u którego podstawy znajduje się wizerunek wyciągniętych dłoni spętanych drutem kolczastym. Obok “polskiej” tablicy na byłym gmachu NKWD znajdowała się druga tablica, na której po rosyjsku napis głosi: “Pamięci zamęczonych. Tu w latach 1930-50 znajdował się zarząd NKWD-MGB obwodu kalinińskiego i wewnętrzne więzienie”.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.