Rozbił się samolot kanadyjskiego zespołu akrobacji lotniczych Snowbirds

0

W Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej rozbił się w niedzielę jeden z odrzutowców Canadair Tutors typu CT-114 wykorzystywanych w pokazach zespołu akrobacji lotniczych Snowbirds kanadyjskich sił powietrznych. Zginęła 1 osoba.

Royal Canadian Air Forces (RCAF) w Toronto potwierdziły na Twitterze na krótko przed godz. 16 czasu miejscowego, że doszło do katastrofy.

Kpt. Jennifer Casey, Royal Canadian Air Force

Ofiarą wypadku jest kapitan Jennifer Casey, oficer do spraw publicznych, która pochodziła z Halifax. Dołączyła do CAF w 2014 roku, a do Snowbirds w 2018 roku. Wcześniej pracowała jako reporterka radiowa, producentka i prowadząca programy. Obrażenia drugiej ofiary – pilota samolotu kapitana MacDougalla uznano za niezagrażające życiu. Został katapultowany na dach domu. 

Według informacji w mediach społecznościowych wypadek zdarzył się ok. godz. 15. Na wideo, jakie pojawiło się w mediach społecznościowych, nakręconym – jak podawały lokalne stacje radiowe i telewizyjne – przez osobę obserwującą przelot, widać dwa samoloty. W pewnym momencie samolot lecący po lewej stronie odbija nieco w górę, robi beczkę, a potem wpada w korkociąg i spada na ziemię. Na filmie widać wtedy dym. Wygląda też, jakby przed wpadnięciem samolotu w korkociąg pilot – lub piloci się katapultowali. Tych informacji na razie nie potwierdził nikt z sił powietrznych Kanady.

Samolot rozbił się w gęsto zabudowanej dzielnicy miasta Kamloops, przy Glenview Avenue, w pobliżu Crestline Street. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia, na których widać leżący między domami wrak samolotu, spadochron zwisający z dachu jednego z domów i ratowników transportujących kogoś na noszach.

Piloci ze Snowbirds od 29 kwietnia oblatywali Kanadę; swoje tournee rozpoczęli od wschodniego wybrzeża. Akrobacje lotnicze w ramach akcji Inspiration miały być wyrazem wdzięczności dla pracowników służby zdrowia stawiających czoła epidemii koronawirusa.

Do Kamloops lotnicy przylecieli z Alberty. W niedzielę mieli przelecieć m.in. nad Vancouver. Jak na swojej stronie internetowej podawała RCAF, “firmowy szyk składający się z formacji dziewięciu odrzutowych samolotów, przeleci nad miastami w całym kraju (…) na wysokości nie mniejszej niż 500 stóp (152 m) nad zabudowaniami”.

Operacja Inspiracja również została odwołana „na czas nieokreślony”. Zostanie przeprowadzone dochodzenie w sprawie bezpieczeństwa lotów.

Według strony internetowej Royal Canadian Air Force, do niedzieli ośmiu pilotów Snowbird i jeden pasażer zginęli od 1972 r., w tym jeden pilot w wypadku samochodowym po pokazie lotniczym w USA w latach 80.

Stworzona w 1971 roku, formacja Snowbirds występowała na pokazach lotniczych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych od dziesięcioleci.

W eskadrze Snowbirds lata 11 samolotów Canadair CT-114 Tutors.

 

 

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.