“Stało się jasne, że bycie stroną traktatu nie leży już w interesie Ameryki”

0

Stany Zjednoczone zamierzają wyjść z traktatu o otwartych przestworzach – przekazała w czwartek zagranicznym partnerom administracja prezydenta USA Donalda Trumpa. Strona amerykańska uzasadnia decyzję łamaniem układu przez Rosję – donosi agencja AP. – Zawsze mamy jakiś “plan B” – skomentował przedstawiciel MSZ Rosji Władimir Jermakow.

Traktat o otwartych przestworzach wszedł w życie 1 stycznia 2002 roku. Jego celem jest zwiększenie, poprzez obserwację z powietrza, przejrzystości działań wojskowych podejmowanych przez strony porozumienia. Obecnie są w nim 34 państwa, m.in. Polska, Białoruś, Francja, Niemcy, Włochy, Rumunia, Rosja, Szwecja, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania oraz USA.

Po wielomiesięcznej kontroli stwierdzono, że “stało się całkowicie jasne, że bycie stroną traktatu nie leży już w interesie Ameryki” – przekazał dziennikarzom w Waszyngtonie jeden z wysokich rangą urzędników. Proces wychodzenia Stanów Zjednoczonych z układu ma zająć pół roku.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.