Trudniej jest przejąć Sąd Najwyższy niż Trybunał Konstytucyjny

0

Z konstytucjonalistką, profesor Anną Rakowską-Trelą o prawie, sytuacji w Sądzie Najwyższym i polskim społeczeństwie, rozmawiał Michał Ruszczyk.

Michał Ruszczyk: Kiedy obserwuje się obecną sytuację polityczną i prawną w Polsce, trudno oprzeć się wrażeniu,  że w sensie prawnym, zwłaszcza w okresie pandemii, wszystko rozgrywa się „bez żadnego trybu”. Czy Polsce jest jeszcze potrzebna konstytucja skoro najwyższym aktem prawnym stała się konferencja prasowa?

Anna Rakowska – Trela: Konstytucja jest zdecydowanie potrzebna, bo mam nadzieję, że wrócimy do normalnych czasów i władzy, która tą konstytucję szanuje. Zresztą wbrew temu, że dzieje się źle z konstytucją w tym sensie, że rządzący jej nie przestrzegają i robią wiele przeciw konstytucji, chociażby ograniczając nasze wolności i prawa, to mimo to ta konstytucja stała się symbolem. Wcześniej rzadziej mówiliśmy o ustawie zasadniczej, a teraz stała się pewnego rodzaju symbolem tego, za czym jakaś część społeczeństwa tęskni – praworządnego państwa.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.