Były premier Francji z żoną skazani. Więzienie i wysokie grzywny.

0

Oskarżeni o sprzeniewierzenie publicznych pieniędzy były premier Francji Francois Fillon i jego małżonka Penelope zostali przez sąd w Paryżu uznani za winnych. Wymierzono im kary więzienia, częściowo w zawieszeniu, oraz grzywny. Obrona zapowiedziała apelację.

Sąd skazał Francois Fillona na pięć lat więzienia, w tym trzy w zawieszeniu, a Penelope – na trzy lata w zawieszeniu. Obydwoje muszą też zapłacić grzywny po 375 tysięcy euro (ponad 1,6 mln zł). Były premier ma też zakaz piastowania urzędów publicznych przez 10 lat, a jego małżonka – przez dwa lata.

Śledczy ustalili po ponad dwóch latach dochodzenia, że Penelope Fillon była fikcyjnie zatrudniana przez męża jako asystentka we francuskim parlamencie w latach 1998-2013. Podobne zarzuty fikcyjnego zatrudniania dotyczyły również dwójki dzieci Fillonów, które otrzymywały wynagrodzenie za pracę w charakterze prawników, gdy polityk był senatorem w latach 2005-2007.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.