Oto odpowiedź Unii na pandemię. “Nadszedł czas na zasadniczą zmianę”.

0

Od kilku miesięcy w tysiącach nagłówków pojawiają się najnowsze dane na temat koronawirusa. Liczby rosną w takim tempie, że trudno mieć wątpliwości co do powagi sytuacji. Choć dane mówią nam to, czego nie powiedzą słowa, nie powinniśmy zapominać, że za nimi kryją się ludzie – a każdy człowiek ma własną, niepowtarzalną historię – pisze na łamach Onetu Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

COVID-19 to większe globalne wyzwanie niż którykolwiek z ostatnich kryzysów w dziedzinie zdrowia publicznego. W czasie krótszym niż 6 miesięcy wirus unaocznił nam z całą jaskrawością, jaki wpływ zdrowie ma na nasze życie, gospodarkę, społeczeństwo – na prawie każdy aspekt codzienności. Choć pandemia nadal trwa, powoli zaczynamy podnosić głowę i patrzeć w przyszłość – w stronę nowej normalności.

Jednak wraz z wyzwaniami, nawet najtrudniejszymi, pojawiają się nowe możliwości. Tak jak zawsze w przeszłości, Europa wyciągnie wnioski i z tego kryzysu. Jeśli pandemia się powtórzy, powinno być inaczej – powinniśmy być lepiej przygotowani. Chcemy, aby pracownicy służby zdrowia nigdy więcej nie musieli wybierać, który pacjent skorzysta ze sprzętu ratującego życie. Nie chcemy, aby państwa członkowskie znowu zamykały granice i utrudniały innym dostęp do podstawowych leków lub sprzętu ochronnego. Nie chcemy, aby regiony lub kraje były przeciążone i nie mogły zapewnić odpowiedniej opieki każdemu potrzebującemu, podczas gdy po drugiej stronie granicy łóżka szpitalne stoją puste. Nasi obywatele mają rację, oczekując więcej od Europy. Jest to głośny i wyraźny apel.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.