Polskie korzenie Fabryki Snów. Emigranci z Mazowsza, którzy stworzyli Hollywood.

0

Jeszcze 110 lat temu nikt nie słyszał o Hollywood. Może jedynie mieszkańcy Los Angeles wiedzieli, że na obrzeżach miasta są pustkowia o takiej nazwie. Gdyby nie imigranci z Polski, kto wie, jak wyglądałby obecnie tamtejszy krajobraz i współczesny filmowy świat. Historię polskich pionierów Hollywood przypomina w rozmowie z Magazynem TVN24 Paweł Ferdek, twórca dokumentu “Pollywood”.

Sam, Harry, Albert i Jack Warnerowie w 1903 roku kupili projektor filmowy. Był używany i w dodatku zepsuty. W prowizorycznych warunkach stworzyli swoje pierwsze kino. 20 lat później założyli wytwórnię filmową, która nieprzerwanie jest jedną z największych i najważniejszych na rynku. Ale mało kto jeszcze pamięta, że Sam, Harry i Albert urodzili się w Krasnosielcu w dzisiejszym województwie mazowieckim jako Aaron, Szmul, Hirsz i Aaron Wonsalowie. Jack – najmłodszy z czwórki przyszłych baronów filmowych – urodził się już w Kanadzie jako Itzhak Wonsal. Gdy z wielkim sukcesem w 1927 roku stworzyli pierwszy mówiony pełnometrażowy film fabularny, rozpoczęli rewolucję, która stworzyła kinematografię, jaką znamy dziś. 

Warnerowie to nie jedyni polsko-żydowscy emigranci z Mazowsza, którzy zrewolucjonizowali amerykański i światowy przemysł rozrywkowy. Bo przecież nie tylko o film chodzi. Telewizja, parki rozrywki i wszystko, co filmom towarzyszy – mają polski ślad. Mocny odcisnął pionier Hollywood, urodzony w stolicy Polski Szmuel Glebfisz. Jako biedny piętnastolatek opuścił Warszawę, a do historii kultury przeszedł jako Samuel Goldwyn. To on współtworzył trzy wpływowe wytwórnie filmowe: Paramount, Metro-Goldwyn-Mayer oraz Goldwyn Studio. W 1913 roku był już partnerem firmy producenckiej, która nakręciła pierwszy pełnometrażowy film fabularny na pustkowiach Los Angeles, nazywanych Hollywood. Tak narodziła się Fabryka Snów. Goldwyn ma na swoim koncie ponad 140 wyprodukowanych filmów, a ogromna część tego dorobku stanowi dzisiaj klasykę kina. Doceniony trzema Nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej, honorowym Złotym Globem, jest kolejnym polskim ucieleśnieniem spełnionego amerykańskiego snu. 

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.