PRZEPIS NA POLSKĘ

2

Z cyklu: Wieści z frontu

Marcin Matczak skomentował właśnie wyczyny Telewizji Polskiej w taki oto sposób:

„Obcy kod kulturowy posłów opozycji” to słowa godne najgorszej totalitarnej propagandy. To wykluczenie dużej części Polaków poza to, co jest nam wszystkim wspólne. To nazwanie Polaka „innym”, „obcym”, a więc wrogim. Patrzymy na to plugastwo, którego się dopuszczacie, i nie zapomnimy tego.

Czego dotyczyły? Otóż, dwa lata temu Rafał Trzaskowski zadeklarował się “religijnie”, że bliski jest mu Bóg Spinozy. Teraz szczekaczka nacjonalistyczna, czyli TVP w rękach PiS, powróciła do tych słów. Trzeba jednak stwierdzić, że tym chętniej, iż Spinoza miał na imię Baruch vel Benedykt i był filozofem wprawdzie niderlandzkim, ale z pochodzenia sefardyjsko-portugalskim. Sefardyjczycy zaś to Żydzi Półwyspu Iberyjskiego…

Deklaracja więc Rafała Trzaskowskiego jest nadal łakomym kąskiem dla narodowców, grających resentymentami antysemickimi. Polak bowiem prawdziwy, to Polak katolik, a nie wyznawca jakiegoś Boga Spinozy.

Jeśli dwa lata temu umknął Państwu krótki artykuł na ten temat Agaty Bielik-Robson w Wysokich Obcasach, to polecam: “Chodzi o filozofa, który zaleca, abyśmy pozwalali swym myślom błądzić zupełnie swobodnie. Wolnomyślicielom nie przystoi dogmat.”

https://voxeurop.eu/pl/spinoza-lek-na-cale-zlo/

Paradoksalnie, oponent Trzaskowskiego także promuje “obcy kulturowo kod”: Duda sławi mianowicie Instytuty Konfucjusza, wprawdzie bez wsadu filozoficznego, raczej z agenturalnym…

Polska skrojona przez Kaczyńskiego na miarę jego wyobrażenia o polskim wyborcy, to Polska o gębie Jana Pietrzaka, który po Marcu 68 roku wyśpiewał dla ludowej władzy pastisz o inteligencji, w domyśle tej żydowskiej:

Jan Pietrzak jest piewcą i bardem “dobrej zmiany” i został zaproszony do sprofanowania swoim występem dziedzińca Zamku Ujazdowskiego, gdyż mieści się tam Centrum Sztuki Współczesnej, zagarnięte przez pisowskiego funkcjonariusza w roli dyrekcji.

Barda tego znamy z wybekiwanej nieznośnym falsetem patetycznej pieśni “Żeby Polska była Polską”, obowiązkowo w czarnym garniturku. Owszem, żeby była. Pytanie tylko: jaka? Jaka żeby była, panie Janku? Czy aby na pewno taka, jaką nam skroił Kaczyński? Z quasi hitlerowskimi mityngami młodzieży wszechpolskiej pod pomnikiem Dmowskiego, opodal stojącym wspomnianego Zamku?

Czy PiS nie pomylił pandemonium z panteonem?

Inny Jan, o którym niezasłużenie zapominamy, Jan Józef Lipski, napisał esej: “Dwie ojczyzy – dwa patriotyzmy. Uwagi o megalomanii narodowej i ksenofobii Polaków”. Tu jest pełen tekst ze wszech miar wart przypomnienia właśnie teraz:

http://otwarta.org/wp-content/uploads/2011/11/J-Lipski-Dwie-ojczyzny-dwa-patriotyzmy-lekkie3.pdf

TVP chce zohydzić suwerenowi Trzaskowskiego, że jest obcy, bo posługuje się obcym kodem kulturowym. Odwołują się do wspólnoty plemiennej, choć jak się zdaje mamy XXI wiek i Polacy już dawno temu wyrośli z takiej wspólnoty.

Kościuszko wszak, którego przypomniano ostatnio z powodu zbezczeszczenia pomnika, był obywatelem świata, antyrasistą, miał szerokie horyzonty i był nieprzejednanym wrogiem indoktrynacji religijnej młodzieży, a także panoszenia się kleru po świeckim państwie. A przecież Kościuszko to już zamierzchłe dzieje…

Po obserwowanym teraz zrywie obywatelskim, którego jesteśmy i świadkami, i uczestnikami, a który ma na celu zmianę głowy państwa na myślącą, i w konsekwencji zmianę wladzy z autorytarnej na demokratyczną, widać, że Polakom znudziło się wtłaczanie ich w duszne anachronizmy rodem z kruchty, z gumna, z magla i z remizy. 

Jednak chyba Polacy chcą być Europejczykami. Nic prostszego!

Przemysław Wiszniewski

PS. Kabaret Starszych Panów:

 

 

 

Poleć:

O Autorze:

54-latek, warszawiak. 20 lat pracował w TVP jako dziennikarz TV Edukacyjnej i TV Polonia, z wykształcenia pedagog, UW. Ukończył psychoanalizę szkoleniową. Był aktywistą Otwartej Rzeczpospolitej, prowadząc szkolne pogadanki na temat wielokulturowości. Zaangażowany w dialog żydowsko-polski na blogu FaceJew. Publicysta serwisów Ruch Komitetu Obrony Demokracji, Liberte Leszka Jażdżewskiego, „Medium Publiczne” Ewy Wanat, Koduj24 Magdy Jethon, "Studio Opinii" Stefana Bratkowskiego., były red. nacz. "Naszego Czasopisma", rzecznik Stowarzyszenia WRD i ODnowy. Wydawca jednodniówki "Na czatach" pod redakcją Haliny Flis-Kuczyńskiej. Zaangażowany w dokumentowanie wideo działań opozycji ulicznej na Video-KOD, a także przekazów Tomasza Piątka.

2 Comments

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.