Trudeau opiera się presji Pekinu

0

Żaden kraj nie będzie zatrzymywał przypadkowych Kanadyjczyków, by wywierać presję na rząd – oświadczył w czwartek premier Justin Trudeau, odnosząc się do apeli o ingerencję w proces ekstradycyjny do USA aresztowanej w grudniu 2018 roku w Kanadzie wiceprezes chińskiego koncernu Huawei.

Według prawników istnieje możliwość zwolnienia aresztowanej w Kanadzie w grudniu 2018 roku wiceprezes chińskiego koncernu Huawei Meng Wanzhou, co ułatwiłoby z kolei zwolnienie przez Chiny dwóch przetrzymywanych tam od grudnia 2018 roku Kanadyjczyków, Michaela Spavora i Michaela Kovriga. Premier Kanady Justin Trudeau oświadczył jednak w czwartek, że “żaden kraj nie będzie zatrzymywał przypadkowych Kanadyjczyków, by wywierać presję na rząd”.

Chińscy prokuratorzy ogłosili w ubiegłym tygodniu formalne zarzuty: Kovrig został oskarżony o zbieranie tajemnic państwowych i informacji wywiadowczych, a przedsiębiorca Spavor – o kradzież i przekazywanie tajemnic państwowych za granicę. – Gdyby kraje na całym świecie, włączając w to Chiny, zdały sobie sprawę, że arbitralnie zatrzymując przypadkowo wybranych Kanadyjczyków mogą uzyskać, co chcą od Kanady, to naraziłoby znacznie większą grupę podróżujących Kanadyjczyków na ten rodzaj presji – podkreślił Trudeau.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.