Agrest pomoże schudnąć i wyjść z anemii. Dlaczego warto go jeść.

0

Aaa! Kwaśne! Tak pewnie większość z nas reagowała na smak agrestu. Narodził się stereotyp, że to owoc, który trudno zjeść bez dodatków i lepiej wybrać coś słodszego i delikatniejszego. Nic bardziej mylnego – przekonują dietetycy. Teraz, gdy trwa sezon na agrest, przypominamy o zaletach tego owocu, szczególnie ważnych dla osób zmagających się z dodatkowymi kilogramami, anemią, cukrzycą czy schorzeniami układu pokarmowego.

– Ciemniejsze odmiany są faktycznie słodsze i bardziej przyjazne dla podniebienia. Zachęcam do ich jedzenia w naturalnej formie, na surowo. W agreście jest bowiem mnóstwo błonnika, który wspomaga pracę układu trawiennego, pobudza perystaltykę jelit. W czasach, gdy coraz więcej osób cierpi z powodu tzw. leniwych jelit – ma to ogromne znaczenie – podkreśla Alicja Kalińska, dietetyk, doradca żywieniowy z SetPoint Doradztwo Żywieniowe.

Kto określa agrest mianem witaminowej bomby – na pewno się nie myli. To doskonałe źródło witamin C i A oraz witamin z grupy B. Dodać należy jeszcze zawartość żelaza, wapnia i magnezu. Agrest jest świetny dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Ma jedynie 41 kcal na 100 g.

WIĘCEJ

 

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.