Canada Day – 153. urodziny Kanady

0

Dzień 1 lipca to święto narodowe Kanady – Canada Day, czyli kolejne, 153. urodziny Kanady.

Dzień Kanady (Canada Day po angielsku i Fete du Canada po francusku) to najważniejsze święto państwowe w Kanadzie obchodzone 1 lipca w rocznicę powstania Konfederacji Kanady w 1867 roku.

W 1879 roku 1 lipca nazwano oficjalnie Dniem Dominium (Dominion Day). Nazwa tego święta została 27 października 1982 roku zmieniona na Dzień Kanady ze względu na przyjętą tego samego roku Konstytucję Kanady.

Konfederacja Kanady (ang. Confederation of Canada, fr. Confédération canadienne) – akt prawny tworzący unię czterech kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej odtąd zwanych Dominium Kanady lub Kanadą. Konfederacja została zawarta w 1867, a jej finalizacją była Ustawa o Ameryce Brytyjskiej uchwalona przez Parlament Brytyjski i podpisana przez królową Wiktorię.

Konfederacja weszła w życie 1 lipca1867. Rocznica tej daty obchodzona jest w Kanadzie jako święto narodowe Canada Day/Fete du Canada – Dzień Kanady.

Spośród siedmiu kolonii brytyjskich w Północnej Ameryce, cztery przystąpiły do konfederacji: Ontario, Quebec, Nowy Brunszwik i Nowa Szkocja. Pozostałe trzy Nowa Fundlandia, Wyspa Księcia Edwarda i pozostały poza konfederacją. Prowincje Ontario i Quebec obejmowały mniejsze obszary niż współcześnie. Ich dzisiejsze północne rubieże, jak i cały olbrzymi obszar pomiędzy Wielkimi Jeziorami i Zatoką Hudsona a Górami Skalistymi i Alaską oraz Labrador pozostawał pod prywatnym zarządem Kompanii Zatoki Hudsona.

Z czasem do Konfederacji przystąpiły pozostałe kolonie, tworząc kolejne prowincje. Tereny pod kontrolą prywatną zostały przejęte przez rząd kanadyjski i włączone do konfederacji jako Terytoria Północno-Zachodnie. Z czasem zostały wykrojone z nich kolejne prowincje i terytoria.

Konfederacja Kanady została wynegocjowana pomiędzy przedstawicielami kolonii w czasie konferencji w Charlottetown na Wyspie Księcia Edwarda i konferencji w Québecu w 1864 oraz rządem angielskim i kanadyjskimi politykami w czasie konferencji londyńskiej. Uczestnicy tych konferencji obdarzeni zostali mianem Ojców Konfederacji. (Wikipedia)

Pomimo że później do konfederacji przyjmowano kolejne prowincje, 1 lipca – data połączenia czterech pierwszych (Ontario, Quebec, Nowy Brunszwik i Nowa Szkocja) jest uważana za datę powstania Konfederacji Kanady.

Mimo użycia terminu “konfederacja”, Kanada nie jest konfederacją, lecz federacją. Element “federacja” nie występuje ani nie występował w oficjalnej nazwie kraju Dominium Kanady lub Kanada.

Lista prowincji i terytoriów w chronologicznym porządku ich przystąpienia do Konfederacji Kanady:

1867 – Ontario, Quebec, Nowy Brunszwik, Nowa Szkocja

1870 – Terytoria Północno-Zachodnie

1871 – Kolumbia Brytyjska

1873 – Wyspa Księcia Edwarda, Manitoba

1898 – Jukon

1905 – Alberta, Saskatchewan

1949 – Nowa Fundlandia i Labrador

1999 – Nunavut.

QUIZ O KANADZIE Z NAGRODAMI – zapraszamy 🙂

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.