Czerniak atakuje młodych ludzi i nie ma litości

0

Pamiętam pacjenta, młodego mężczyznę, który zgłosił się do poradni chirurgicznej w zupełnie innej sprawie. Zauważyłam jednak podejrzaną zmianę zlokalizowaną na jego łopatce. Zmiana była duża, ciemna, z zaczerwienieniem dookoła.

Zasugerowałam, że trzeba ją wyciąć. Nie, mój ojciec ma coś podobnego i żyje – machnął ręką trzydziestolatek. Na szczęście, zarówno ojca jak i syna udało się przekonać do prostego zabiegu – opowiada dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Wynik badania histopatologicznego nie pozostawiał wątpliwości: to był złośliwy nowotwór skóry.

Każdego roku w naszym kraju stwierdza się około 50 tysięcy przypadków nowych zachorowań na nowotwory złośliwe skóry, w tym ponad 3 tysiące stanowią zachorowania na czerniaki. Niestety, w ciągu ostatnich 20 lat zapadalność na czerniaka drastycznie się zwiększyła. To oznacza, że onkologiczna czujność może uratować życie, a szybka reakcja spowodować, że będzie można mówić o wyleczeniu – podsumowuje specjalistka.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.