Piłkarze Lecha Poznań wicemistrzami Polski

0

Wojskowi tytuł mistrzowski zapewnili sobie już kilka dni temu. W dwóch ostatnich kolejkach w ich szeregach wkradło się rozluźnienie i zarówno z Lechią Gdańsk, jak i Pogonią Szczecin podopieczni Aleksandara Vukovicia nie zdobyli kompletu punktów. To skrzętnie wykorzystał Lech, który wygrał cztery finałowe spotkania sezonu 2019/2020 i w końcowej tabeli był gorszy od stołecznej ekipy tylko o trzy oczka.

Na miejscu gwarantującym udział w europejskich pucharach sklasyfikowany został też Piast Gliwice, czyli ubiegłoroczny mistrz kraju. Podopieczni Dariusza Fornalika długo mieli szanse nawet na pozycję wicelidera, ale w dwóch ostatnich kolejkach zdobyli tylko jeden punkt.

Tuż za podium znalazła się Lechia Gdańsk, która zgromadziła 56 oczek i o dwa wyprzedziła Śląsk Wrocław i Pogoń Szczecin. Tuż za ich plecami jest Cracovia mająca o jeden punkcik mniej. Dla gdańszczan i zespołu ze stolicy województwa małopolskiego najważniejsze starcie sezonu nie zostało jednak jeszcze rozegrane, bowiem obie drużyny zmierzą się ze sobą 24 lipca w finale Pucharu Polski.

Najsłabsza w grupie mistrzowskiej była natomiast Jagiellonia Białystok. Warto jednak zaznaczyć, że zawodnicy Iwajło Petewa, choć ostatecznie sklasyfikowani zostali dopiero na ósmej pozycji, nie mieli dużej straty do czwartej Lechii tracąc do gdańskiej ekipy zaledwie cztery oczka.

Wyniki 37. kolejki grupy mistrzowskiej ekstraklasy:

Lech – Jagiellonia 4:0 (4:0)

Piast Gliwice – Cracovia 1:1 (0:1)

Legia Warszawa – Pogoń Szczecin 1:2 (0:1)

Śląsk Wrocław – Lechia Gdańsk 1:2 (1:1)

Długo, bo do 85. minuty wydawało się, że grupę spadkową wygra Wisła Płock. Zespół, który jeszcze miesiąc temu walczył o uniknięcie spadku, prowadził w Bełchatowie z Rakowem i wówczas o punkt wyprzedzał Górnika i Raków – w 39. minucie po wrzutce z rzutu rożnego Alan Uryga kolejny raz w tym sezonie udowodnił, jak doskonale potrafi grać głową. Nafciarze nie dowieźli jednak zwycięstwa do końca. Beniaminek wyrównał po trafieniu Sebastiana Musiolika, a w 94. minucie zwycięską bramkę uzyskał Felicio Brown Forbes. Raków przerwał tym samym serię trzech porażek z rzędu.

Grupę spadkową wygrał Górnik, mimo że przegrał z Zagłębiem 0:2. Gospodarze oddali więcej strzałów, ale to lubinianie byli konkretniejsi. W 12. minucie cierpliwością wykazał się Bartosz Białek, który najpierw trafił w bramkarza Martina Chudego, potem dobił kolejno w poprzeczkę, w słupek i dopiero przy czwartej próbie wpakował piłkę do siatki. Wynik ustalił w drugiej połowie po rzucie karnym Filip Starzyński.

Zabrzanie z dorobkiem 53 punktów wygrali grupę spadkową. Wprawdzie tyle samo punktów zgromadziło Zagłębie i Raków, ale w sezonie zasadniczym spośród całej trójki najlepszy bilans miał Górnik.

Zwycięstwami piłkarze Korony i Arki pożegnali się z PKO PB Ekstraklasą. Kielczanie pokonali innego spadkowicza ŁKS 2:0, a gdynianie w Krakowie Wisłę 1:0. Starcie w przedostatniej kolejce w Płocku trener Korony Maciej Bartoszek potraktował jako przegląd wojsk przed nowym sezonem – pierwszym na zapleczu ekstraklasy od 11 lat. W przegranym meczu z Wisłą (1:3) zaprezentowało się aż dziewięciu młodzieżowców, a sześciu z nich wyszło w podstawowym składzie. W sobotnim spotkaniu z ŁKS-em czterech zagrało od pierwszej minuty.

Zwycięstwem z ekstraklasą pożegnał się również trzeci spadkowicz, Arka. Gdynianie, którzy po czterech sezonach wracają na zaplecze, wygrali w Krakowie z Wisłą. Jedyny gol dla piłkarzy Ireneusza Mamrota padł w 39. minucie. W zamieszaniu pod bramką Wisły najprzytomniej zachowali się Marcus Da Silva i Oskar Zawada. Gdynianie udowodnili, że mają patent na Białą Gwiazdę. Ostatni raz z tą drużyną przegrali w sezonie 2017/18.