Różne aspekty rynku nieruchomości

0

Z cyklu: Domowe ciekawostki

Do niedawna rynek nieruchomości był bardzo przewidywalny: wiosna oraz jesień były bardzo uciążliwe, aktywne, natomiast lato oraz zima słabsze, spokojniejsze. Właściwie ten rytm będzie w jakiś sposób zawsze dominował jeśli chodzi o decyzje sprzedaży oraz zakupu. Wiele bowiem osób chce kupić w taki sposób, aby przenieść dzieci do szkoły od początku nowego roku szkolnego, a nie w jego połowie. Natomiast lipiec oraz sierpień zawsze pozostaną miesiącami dużo słabszej aktywności, z uwagi na wakacje.

W ciągu ostatnich kilku lat kupić było naprawdę bardzo trudno, albowiem liczba domów wystawianych do sprzedaży była mała w stosunku do kupujących. Obecna sytuacja nieco spowolniła zakupy, a więc jeśli ktoś jest bardzo uważny, śledzący rynek, może wreszcie wypatrzeć obecnie swój upragniony dom.

Nasza uwaga często skupiona jest bardziej na kupujących po raz pierwszy, wchodzących na rynek,
albowiem bez dobrego przygotowania jest to bardzo trudne, zwłaszcza ze względów finansowych. W
celu dobrego funkcjonowania rynku nieruchomości bardzo ważnym elementem całości są posiadacze
spłaconych nieruchomości, którzy postanowili przenieść się do nieruchomości mniejszej. Z wielu
względów: wyprowadzenia się dzieci, przejścia na emeryturę, powody mogą być różne. Rynek zawsze bazował na tego typu sprzedających: kupujący to byli albo młodzi, nowi na rynku, albo też różnego typu firmy remontowe kupujące dla zarobku.

Często klienci, którzy sprzedają, przeprowadzają się nie do mniejszego domu czy szeregowca, lecz do mieszkania w bloku. Znalezienie odpowiedniego lokum dla takiego klienta jest również bardzo trudne. Przeważnie bowiem liczą oni na pozostawienie sobie okrągłej sumki na czasy emerytury. Jest to coraz trudniejsze, gdyż często sprzedawany dom wymaga dużych nakładów, modernizacji, a więc uzyskana cena nie może być za wysoka. Kupno nowego mieszkania wymaga ciągle rosnących nakladów, jest coraz droższe, a więc pozostała różnica często jest niewielka. Wymagania zaś pozostają, bo przeprowadzka z ulubionego przez nas domu nie jest łatwa. Niestety możliwości takiego klienta są nieraz ograniczone. Mogą oni również szukać mieszkania w bloku na wynajem, lecz często są tam standardy bardzo niskie, bo takich nowych bloków buduje się mało. Czynsze też rosną: a więc co robić?

Obecne czasy bardzo zahamowały rotacje oraz możliwości zdobycia miejsca w domach oraz lokalach przyjmujących ludzi starszych. Bardzo niewiele ostatnio budowano tzw. “affordable housing”, co znacznie pogorszyło sytuację w tym segmencie, a przyjmowanie dużej liczby imigrantów też pogłębiło kryzys stanu ilościowego dostępnych mieszkań. Potrzebne jest również stworzenie lepszego systemu przejmowania nieruchomości od ludzi starszych. Nie tylko oferowanie im tzw. “odwróconej pożyczki hipotecznej”, kiedy po spłaceniu nieruchomość przechodzi na rzecz pożyczkodawcy: ale gdzie się potem przenieść?

Często bowiem otrzymywana emerytura nie starcza na żaden wynajem, nie mówiąc już o nawet
najskromniejszej egzystencji. W sumie, to cały świat agentów nieruchomości stara sę lobbować oraz naciskać lokalne władze na rzecz budowania oraz rozszerzania ofert lokalowych właśnie w budynkach posiadających tzw. “dostępne” (oczywiście w sensie cenowym) mieszkania, właśnie dla ludzi starszych, przechodzących na emeryturę.

W innych wypadkach, kiedy tacy właściciele dalej mogą okupować swoje nieruchomości powinno się
stworzyć cały system pomocy oraz opieki, aby mogli oni bezpiecznie egzystować, brak innych lokali jest bowiem bardzo dotkliwy.

Wszystkich sprzedających, kupujących oraz wynajmujących lokale prosimy o kontakt bezpośredni z
naszym zespołem: telefoniucznie pod numer 647-209-3511 lub mailowo: hous4usteam@gmail. com, oraz przez naszą stronę internetową: www.house4us.ca. Jesteśmy do dyspozycji 24/7.

Ryszard Sobolewski
GoWest Realty Ltd,Brokerage

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.