USA: ponad miliard dolarów z funduszu kryzysowego dla Kościoła katolickiego

0

Katolickie parafie i instytucje w USA otrzymały łącznie od 1,4 do 3,5 mld dol. pomocy publicznej dla małych przedsiębiorstw w związku z pandemią – ustaliła agencja AP. Kwota 1,4 mld dol. to 0,2 proc. całości funduszu kryzysowego, który wynosi 659 mld dol. Kościół jest jednym z największych beneficjentów programu. Z pomocy skorzystały też m.in. firmy należące do celebrytów i miliarderów.

Jak twierdzi AP to m.in. efekt lobbingu Kościoła, który skorzystał ze specjalnych zasad dla grup wyznaniowych. Według AP, podmioty związane z Kościołem – m.in. parafie, szkoły i organizacje charytatywne – otrzymały od państwa dotąd łącznie co najmniej 3,5 tys. pożyczek. Dokładne ustalenie kwot jest niemożliwe, ponieważ opublikowane dane federalne nie podają konkretnych kwot, a jedynie kwotowe przedziały zatwierdzonych środków.

W rzeczywistości liczba może być dużo wyższa, bo według danych kościelnej organizacji DMFC zajmującej się finansami Kościoła, z pomocy państwa skorzystała 9 tys. kościelnych podmiotów – większość występując o kwoty poniżej 150 tys., których nie ma w rejestrze. Jednak sama tylko administracja archidiecezji nowojorskiej otrzymała 15 pożyczek na co najmniej 28 mln dol.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.