100-lecie Wolnego Miasta Gdańska. Wystawa “Niechciany kompromis”.

0

Od piątku w Muzeum Gdańska i Bibliotece Gdańskiej PAN można oglądać wystawy „Niechciany kompromis” przygotowane z okazji 100-lecia powstania Wolnego Miasta Gdańska. Ekspozycje pokazują historię tego państwa-miasta oraz codzienne życie jego mieszkańców.

– Wolne Miasto Gdańsk jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych wątków w historii Gdańska, niemal każdy je kojarzy, natomiast mam wątpliwości, na ile znana jest historia Wolnego Miasta w szczegółach. Dlatego warto o nim opowiadać, a zwłaszcza podkreślać pewne związane z nim kontrowersje, które widać już w tytule wystawy – “Niechciany kompromis” – powiedział Janusz Dargacz, który wraz z innymi z pracownikami Muzeum Gdańska – Katarzyną Kurkowską i Leszkiem Molendowskim – przygotował wystawę otwartą w piątek w tej placówce.

– Ten tytuł ma wywoływać pewien niepokój, że z tym Wolnym Miastem Gdańsk, skoro był to kompromis, ale niechciany, coś było nie tak. Naszą wystawą staramy się opowiedzieć, co było nie tak w pomyśle, by taki byt zaistniał – powiedział Dargacz dodając, że ekspozycja „przekazuje podstawowe informacje na temat Wolnego Miasta Gdańska, opowiada o tym, jak ono powstało, w jakich okolicznościach, czym było, jaki miało ustrój, jaka była struktura językowa, religijna, a także to, jak skończyła się jego historia”.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.