Anoreksja seksualna to poważny problem.

0

– Taka osoba uważa, że jeśli wyzeruje się seksualnie, to będzie trzymała życie w ryzach, będzie je miała pod kontrolą – mówi Katarzyna Kucewicz, psycholożka i psychoterapeutka. W rozmowie z naTemat wyjaśnia, czym jest anoreksja seksualna i dlaczego niektórzy ludzie czują wstręt na samą myśl o zbliżeniu. Podpowiada też, jak w takim przypadku wygląda terapia i jak ważne jest odnajdywanie własnej seksualności.

Niektórzy rzeczywiście mówią, że anoreksję seksualną można nazwać awersją lub oziębłością. Jednak samo pojęcie anoreksja seksualna jest bardziej socjologiczne, psychologiczne, a nie stricte medyczne. I choć w międzynarodowych klasyfikacjach chorób i zaburzeń nie istnieje takie pojęcie jak anoreksja seksualna, jest to rzeczywiście popularne, bardzo obrazowe określenie problemu niechęci do wszelkich czynności seksualnych. Podobnie jak z anoreksją nervosą – chodzi tu o brak apetytu – w tym przypadku brak apetytu na seks.

Głównym objawem anoreksji seksualnej jest zahamowanie pożądania (tzw. hipolibidemia) oraz w ogóle zainteresowania seksem. Mamy tu dużo punktów wspólnych z awersją, którą odczuwa się na myśl o seksie, o zbliżeniu. Bywa związana z aktualnymi problemami związanymi z relacjami – nieudane związki, przeżyte nadużycia, kompleksy – ale też i następstwem innych problemów emocjonalnych np. zaburzeń lękowych, nastroju, psychotycznych, trudności adaptacyjnych, przepracowania, wypalenia.

WIĘCEJ

 

 

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.