Antysemityzm odsłona #2 – teraz polonijny “Głos” w Toronto

11

Artykuł poniższy jest uaktualniany i uzupełniany

Zawsze zastanawiało mnie jak to możliwe, że takie atykuły bezkarnie ukazują się w etnicznej, to fakt, ale jednak publicznie dostępnej prasie w kraju takim jak Kanada. Trwało to długo, ale wyraźnie miarka się przebrała.

B’nai Brith, istniejąca od ponad 140 lat organizacja żydowska mająca na celu obronę praw człowieka w Kanadzie, głównie dbająca o ochronę praw Żydów, ale także innych, którzy padają ofiarą dyskryminacji i/lub nienawiści, złożyła kolejne doniesienie na policję.

Pierwsze doniesienie zakończone zostało aresztowaniem wydawcy “Gońca” Andrzeja Kumora. To drugie, najnowsze dotyczy Wiesława Magiery, redaktora naczelnego tygodnika “Głos” (to dawny “Głos Polski”, organ polonijnej organizacji Związek Narodowy Polski w Kanadzie). Oto fragment artykułu z pierwszej strony tego tygodnika:

Tutaj można przeczytać cały tekst tego pełnego nienawiści artykułu (publikowanego dwukrotnie – w marcu i kwietniu br) zawierającego plugawe antysemickie sformułowania i tezę, że za kłamstwem pandemii (bo zdaniem redakcji “Głosu”, wyrażanym w wielu tekstach w każdym numerze, COVID-19 to zmowa i bzdura) stoi “zorganizowane żydostwo”.

Oto tekst na ten temat na stronie B’nai Brith: “COVID-19 Created by “Organized Jewry,” Toronto Newspaper Claims”.

A więc znowu “media polonijne” popisują się swoimi uprzedzeniami, tak jakby działały w Polsce, gdzie podobne postawy w mediach są akcepowane, a nie w Kanadzie – kraju tolerancji, gdzie nienawiść wobec innych ludzi i grup jest sprzeczna z prawem. I w dodatku obrzydliwa, bo żyjemy w wielokulturowej mozaice złożonej z prawie 200 grup etnicznych.

Co ciekawe, obaj panowie – Kumor (Kumór, jak brzmiało jego nazwisko na liście kandydatów) i Magiera startowali, z marnym wynikiem, w wyborach parlamentarnych z ramienia prawicowej Konfederacji – tutaj szczegóły (i wyniki obu kandydatów): “Polonusi, mieszkający na stałe w Kanadzie, na liście Konferederacji do Sejmu”.

Proszę zrobić Google search frazy “Glos polski National Post”, a zobaczą Państwo w ilu publikacjach ukazały się artykuły na ten temat. I lista ta rośnie… WSTYD!!!

This slideshow requires JavaScript.

•••

O sprawie “Gońca” w “Gazecie”:

“Goniec” podany na policję za antysemityzm – wywiad z dyrektorem B’nai Brith Michaelem Mostynem

Antysemityzm = antypolonizm

Plaga antysemityzmu dotyka nas wszystkich

•••

Sprawy polsko-żydowskie są nam bliskie i piszemy o nich bardzo dużo:

O sprawach polsko-żydowskich w “Gazecie”

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

11 Comments

  • Malgorzata P. Bonikowska

   Kolejna teoria spiskowa? Nie siedzimy przed komputermi 24/7, a w sobotę mamy też inne zajęcia. Między pierwszym a drugim komentarzem upłynęlo 14 minut i już afera. Jaka cenzura??? Relax…

 1. Jakakolwiek bzdura by nie byla tam napisana (w Glosie Polskim) to powinno sie to zostawic do oceny czytelnikom, ktorzy jak widac po komentarzach potrafia myslec i nie trzeba zaraz wprowadzac cenzury. Wiem ze Malgosia jest do tego pierwsza. Poznalem to na wlasnej skórze. Ten wpis tez pewnie nie zostanie zamieszczony.

 2. Niestety, wygląda na to, że dzisiaj być Polakiem to wstyd i hańba. Nie nadajemy się do współżycia międzynarodowego, nie akceptując jego norm . Winnych jest wielu, niestety na czele stoi polski kościół katolicki, budujący polski nacjonalizm, silnie wspierany przez obecnie rządzących . Dodać należy, że rządzą oni dzięki wygranym wyborom. To świadczy źle o Polakach. Widać za mało wycierpieliśmy dotychczas. Współczuję sobie i innym podobnie myślącym

 3. Bogumil Pacak-Gamalski on

  Jako były publicysta w “Głosie Polskim” (mówię o latach odległych, 80. ubiegłego wieku) z obrzydzeniem patrzę na te wydawnictwo obecnie. Z obrzydzeniem nie tylko, jako czytelnik (nie jestem nim od wielu lat) ale, jako Polak. Jako człowiek. Wstyd mi, że pismo w którym ukazywały się teksty najlepszych polskich publicystów w Kanadzie, polskich pisarzy, poetów, krytyków, akademików wielu dziedzin wiedzy – mogło tak nisko upaść. Stoczyć się na same dno rynsztoka. Mam głęboką nadzieję, że osoby odpowiedzialne za to poniosą najwyższe z możliwych konsekwencje prawne. A całe te obecne
  ‘wydawnictwo prasowe’ w pełni zasłużoną odmę pogardy Polonii w Ontario i całej Kanadzie.

 4. Anna Sobieraj on

  Jest mi zwyczajnie wstyd za ten poziom, że to sie ukazuje przy poparciu jakichś sponsorów. Te firmy mają u mnie przechlapane – i u moich znajomych. Nie po to mieszkamy w tym otwartym kraju, żeby takie świństwa propagować i się na to zgadzać. Jedź do Polski, człowieku – tam Ci bedzie lepiej teraz, za rządów PiS.

 5. Jarosław Kaliński on

  Kiedyś moi znajomi czytali tę gazetę – zawsze było tam mnóstwo antysemickich artykułów i wypowiedzi. Przestali na szczęście, po wielu rozmowach, że takiego czegoś nie należy popierać. Ciekawe, że taki Kongres nigdy nie reagował, ani ta organizacja, do której ten oryginalny “Głos Polski” należał. High time żeby to skończyć.

 6. Janina Góral on

  Obrzydliwe. Jak to możliwe, że tam są reklamy jakiś firm, że to ktoś czyta? Wiele razy patrzyłam na to, co tam jest wypusywane i dziwiłam się, ż nikt na to nie reaguje. To sprzeczne z prawem kanadyjskim. Czas na jakąś reakcję. Dziękuję, że chociaż Wy bronicie wartości i nie boicie się przeciwstawić złu.

 7. Karol Kozłowski on

  W tym okropnym pisemku jest mnóstwo antysemityzmu, ninawiści, rasizmu i uprzedzeń. W dodatku propaguje ono teaorię spiskową wmawiając ludziom, że nie ma żadnej pandemii – to powinno być karane. Obserwuję to pisemko od lat i jest ono dla mnie ohydne.

 8. Istne polskie “powstawanie z kolan”. Czyli bluzganie nienawiścią do innych nacji, sianie antysemityzmu i za to poza granicami naszej “wielkiej” ojczyzny mają nas kochać, czcić, szanować i wysławiać.
  Och, brak słów…

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.