Belg Remco Evenepoel zwycięzcą 77. Tour de Pologne

0
Młody belgijski kolarz Remco Evenepoel z ekipy Deceuninck-Quick Step został zwycięzcą 77. Tour de Pologne, który zakończył się w niedzielę w Krakowie. Najlepszy z Polaków, Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) zajął czwarte miejsce.

Evenepoel wygrał wyścig w wielkim stylu, dzięki śmiałej i zakończonej sukcesem ucieczce na sobotnim etapie wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Obok niego miejsca na podium wywalczyli utytułowani i doświadczeni zawodnicy – Duńczyk Jakob Fuglsang (Astana) oraz Brytyjczyk Simon Yates (Mitchelton-Scott). Majce do podium zabrakło czterech sekund.

Bardzo wysoką, szóstą lokatę zajął debiutujący w wyścigu tej klasy Kamil Małecki z polskiej grupy CCC, co jest wielką niespodzianką.

Piąty etap, z Zakopanego do Krakowa(188 km), wygrał po finiszu z peletonu kolega klubowy Evenepoela, Włoch Davide Ballerini. Drugi był dwukrotny triumfator z Krakowa, Niemiec Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe), a trzeci – kolejny Włoch Alberto Dainese (Sunweb).

Najlepszy z Polaków, Szymon Sajnok (CCC) zajął dziewiąte miejsce.

W dwóch dodatkowych klasyfikacjach triumfowali kolarze reprezentacji Polski: najlepszym “góralem” został Patryk Stosz, a najaktywniejszym – Maciej Paterski. Koszulkę zwycięzcy klasyfikacji punktowej założył Słoweniec Luka Mezgec z australijskiej ekipy Mitchelton-Scott, która okazała się najlepsza drużynowo.

Ostatni etap miał dość senny przebieg. Od jadącego w wolnym tempie peletonu stopniowo odskoczyło siedmiu zawodników, a wśród nich Przemysław Kasperkiewicz z reprezentacji. Ich przewaga była niewielka, a ucieczka z góry skazana na przegraną. Jedynym emocjonującym momentem okazał się finisz w Alei Ferdynanda Focha na krakowskich Błoniach, zakończony zwycięstwem Balleriniego.

Wszystkie najważniejsze rozstrzygnięcia zapadły dzień wcześniej w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie po samotnej, 50-kilometrowej ucieczce zwyciężył Evenepoel, uzyskując na mecie blisko dwie minuty przewagi nad kolejnym samotnym kolarzem – Fuglsangiem. Pół minuty po Duńczyku finiszowali Yates z Majką. Brytyjczyk był szybszy i zdobył czterosekundową bonifikatę, która zapewniła mu trzecie miejsce w wyścigu.

Remco już wygrał wyścig. Nie ma co do tego wątpliwości – mówił w Bukowinie Majka, który nastawiał się w niedzielę na wsparcie na finiszu Ackermanna.

20-letni Evenepoel wygrał w Krakowie pierwszy w karierze wyścig etapowy z cyklu World Tour. W tym roku nie miał sobie równych w każdym starcie. W styczniu i lutym zwyciężył w etapówkach w Argentynie i Portugalii, a w ubiegłym tygodniu – w silnie obsadzonym Dookoła Burgos w Hiszpanii. Jest kolarzem, któremu eksperci wieszczą wspaniałą karierę.

Tour de Pologne był pierwszym wyścigiem etapowym najwyższej klasy po blisko pięciomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią. Odbywał się w ścisłym rygorze sanitarnym, z maseczkami, płynami do dezynfekcji i z zachowaniem dystansu społecznego. Zapamiętany zostanie również z dramatycznej kraksy na finiszu pierwszego etapu w Katowicach, której ofiarą padł kolega klubowy Evenepoela, Holender Fabio Jakobsen i która wywołała żywą dyskusję w środkowisku kolarskim.

Dla Polaków wyścig był udany: Majka i Małecki w bardzo silnej stawce uplasowali się w ścisłej czołówce, a Stosz i Paterski wywalczyli dwie koszulki. Z 14 biało-czerwonych do Krakowa nie dojechał tylko Tomasz Marczyński (Lotto Soudal), który musiał wycofać się na sobotnim odcinku.

W tym roku kolarze uczcili stulecie urodzin świętego Jana Pawła II, startując na trzecim etapie w rodzinnym mieście polskiego papieża – Wadowicach i kończąc rywalizację w Krakowie.

W niedzielę uczestników wyścigu pozdrowił papież Franciszek. Zwracając się do osób zgromadzonych w południe na modlitwie Anioł Pański na Placu Świętego Piotra powiedział: “Kieruję serdeczne pozdrowienia dla uczestników Tour de Pologne, międzynarodowego wyścigu kolarskiego, który w tym roku dedykowany jest pamięci Świętego Jana Pawła II w setną rocznicę jego urodzin”.

Najlepsza dziesiątka klasyfikacji generalnej Tour de Pologne 2020 i miejsca Polaków:

1. Remco Evenepoel (Belgia/Deceuninck-Quick Step) – 21:29.50

2. Jakob Fuglsang (Dania/Astana) 1.52

3. Simon Yates (Wielka Brytania/Mitchelton-Scott) 2.28

4. Rafał Majka (Polska/Bora-Hansgrohe) 2.32

5. Diego Ulissi (Włochy/UAE Team Emirates) 3.09

6. Kamil Małecki (Polska/CCC) 3.12

7. Wilco Kelderman (Holandia/Sunweb) 3.15

8. Jonas Vingegaard (Dania/Jumbo-Visma) 3.18

9. Mikel Nieve (Hiszpania/Mitchelton-Scott) ten sam czas

10. Rui Costa (Portugalia/UAE Team Emirates) 3.19

… 31. Piotr Brożyna (Reprezentacja Polski) 8.54

67. Paweł Bernas (Reprezentacja Polski) 23.33

76. Michał Gołaś (Ineos) 26.32

84. Patryk Stosz (Reprezentacja Polski) 28.35

96. Kamil Gradek (CCC) 33.47

100. Maciej Paterski (Reprezentacja Polski) 34.45

112. Szymon Sajnok (CCC) 40.16 117.

Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe) 44.51

125. Adrian Banaszek (Reprezentacja Polski) 49.03

127. Przemysław Kasperkiewicz (Reprezentacja Polski) 49.41

136. Alan Banaszek (Reprezentacja Polski) 58.27 .

Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) – nie ukończył 4. etapu

Najlepsze trójki pozostałych klasyfikacji Tour de Pologne 2020: 

Klasyfikacja punktowa:

1. Luka Mezgec (Słowenia/Mitchelton-Scott) 48 pkt

2. Jasper Philipsen (Belgia/UAE Team Emirates) 46

3. Ryan Gibbons (RPA/NTT) 46

Klasyfikacja górska:

1. Patryk Stosz (Reprezentacja Polski) 64 pkt

2. Kamil Gradek (CCC) 42

3. Nathan Haas (Australia/Cofidis) 36

Klasyfikacja aktywnych:

1. Maciej Paterski (Reprezentacja Polski) 15 pkt

2. Kamil Małecki (CCC) 6

3. Taco van der Hoorn (Holandia/Jumbo-Visma) 4

Klasyfikacja drużynowa:

1. Mitchelton-Scott (Australia) 64:38.39

2. Bora-Hansgrohe (Niemcy) 1 s

3. Sunweb (Niemcy) 1.40

… 5. CCC (Polska) 11.26

21. Reprezentacja Polski 47.24

W wyścigu startowało 154 kolarzy. Ukończyło 138.

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.