Jakie umowy wojskowe zawierają Stany Zjednoczone?

0

Polskie umowy wojskowe z Amerykanami są jednymi z najkorzystniejszych. Stany Zjednoczone zgodziły się na ustępstwa, ponieważ widziały zagrożenie ze strony Rosji po wybuchu wojny na Ukrainie i były gotowe wesprzeć flankę wschodnią NATO. Jednak – jak mówią eksperci – w każdym państwie, w którym stacjonują Amerykanie te umowy są indywidualnie negocjowane.

Na przykład z Japonią prowadzili negocjacje tuż po II wojnie światowej. Do dziś one obowiązują, ale już w trochę zmienionym kształcie. Renegocjacja miała miejsce po ujawnieniu przez media kolejnych przypadków przestępstw popełnianych przez personel baz USA w Japonii.

W 2016 r. Amerykanie, starając się załagodzić konflikty z mieszkańcami, zgodzili się na ograniczenie zakresu ochrony prawnej cywilnych pracowników i współpracowników baz na Okinawie. Dzięki temu możliwe było sądzenie w Japonii byłego cywilnego pracownika, a wcześniej żołnierza korpusu piechoty morskiej USA oskarżonego o zgwałcenie i zamordowanie 20-letniej Japonki. Miejscowy sąd skazał go na dożywocie.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.