Lodowce Nowej Zelandii znikają. Przez zmiany klimatu ryzyko ich topnienia jest 10 razy większe.

1

W 2018 roku w Nowej Zelandii odnotowano rekordowe topnienie tamtejszych lodowców. Najnowsze badania udowadniają, że ryzyko wystąpienia zjawiska o takiej skali było co najmniej dziesięciokrotnie większe z powodu zmian klimatycznych. To kolejny dowód na to, że podejście ludzkości do problemu emisji gazów cieplarnianych przekłada się na realne i obserwowalne już dziś zjawiska – pisze dla serwisu SmogLAB Sebastian Medoń.

Najnowsze badania prowadzone na Victoria University of Wellington udowadniają, że skala topnienia nowozelandzkich lodowców ma bezpośredni związek ze zmianami klimatu, spowodowanymi przez działalność człowieka.

Według najnowszych ustaleń ekstremalne topnienie lodowców, którego kraj doświadczył przed dwoma laty, było co najmniej dziesięciokrotnie bardziej prawdopodobne z powodu globalnego ocieplenia. 2018 rok był drugim najcieplejszym rokiem, jaki kiedykolwiek odnotowano w Nowej Zelandii. Ryzyko wystąpienia wcześniejszej dużej utraty lodu – zarejestrowanej w roku 2011 – było natomiast sześciokrotnie wyższe z powodu zmian spowodowanych emisjami gazów cieplarnianych.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

1 Comment

  1. Klimat na ziemi zmienia się cyklicznie. Wracamy do klimatu znanego sprzed 1000 lat w średniowieczu. Nic nowego. Sinusojda temperatury, która się zmienia za kilkaset lat.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.