Miód działa skuteczniej niż… wiele leków. Tak twierdzą naukowcy z Oksfordu.

0

W przypadku zwykłego kaszlu lub przeziębienia naturalny miód pszczeli sprawdza się lepiej niż wiele powszechnie dostępnych farmaceutyków. Po przebadaniu ponad 1,7 tys. pacjentów i przeanalizowaniu 14 badań klinicznych, naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego ogłosili, że w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych miód może stanowić bezpieczniejszą, tańszą i łatwiej dostępną alternatywę dla antybiotyków. Nie dość, że skraca czas powrotu do zdrowia średnio o 2 dni, to zdaniem badaczy powinien być przepisywany przez lekarzy zdecydowanie częściej niż leki na receptę.

Choć pszczoły wytwarzają na Ziemi miód od ponad 120 mln lat, to pierwsze wzmianki o jego walorach leczniczych pochodzą dopiero sprzed 4 tys. lat. Mimo że wiele źródeł historycznych potwierdza, że stosowali go już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie, to wbrew pozorom skład chemiczny miodu do tej pory nie został w pełni poznany.

Wiadomo, że zawiera on sporo biologicznie aktywnych związków, m.in. węglowodanów, enzymów, witamin, aminokwasów, kwasów tłuszczowych, olejków eterycznych, hormonów, a także innych substancji, które mogą mieć korzystny wpływ na ludzki organizm oraz witamin z grupy C,B, E i karotenoidów.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.