Najnowsze wiadomości Immigration dla przyjezdnych i dla obywateli Kanady

0

Z cyklu: Imigracja do Kanady – “Ask Isabella”

Co nowego się wydarzyło w ostatnich tygodniach w sprawach imigracyjnych oraz również dla obywateli Kanady w związku z pandemią:

  1. PASZPORTY: Zacznę od paszportów dla obywateli Kanady: od 31 lipca rząd zaczął znowu przyjmować podania o paszport (o nowy lub odnowienie). Kanadyjczycy mogą ponownie składać podania o paszporty, jednakże na razie tylko drogą pocztową. Jeżeli ktoś musi pilnie wyjechać (w ciągu 30 dni – trzeba to udowodnić), wtedy można uzyskać datę spotkania (appointment) aby osobiście złożyć podanie. Paszport zostanie wydany na czas. Jednocześnie rząd prosi o nieskładanie podania o paszport, jeżeli nie ma się planów wyjazdowych. Są dwa rodzaje podań o paszporty – dłuższe (i więcej potrzebych dokumentów, również deklaracja osoby gwarantującej), oraz skrócone – jeżeli paszport wygasł w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W tej chwili nie trzeba się martwić o to, kiedy paszport wygasł i nie trzeba tak się spieszyć z jego odnowieniem, bowiem osoby, którch paszport skończył się po 1 lutego 2019 mają 2 lata, aby odnowić paszport używając skróconej wersji. Oczywiście mowa tutaj o paszportach wydawanych w Kanadzie, dla obywateli Kanady będących w Kanadzie. Jeśli ktoś przebywa poza Kanadą – trzeba skontaktować się z najbliższą placówką dyplomatyczną Kanady (np. ambasadą).
  2. DANE BIOMETRYCZNE: 15 lipca 2020: w związku z ogłoszeniem pandemii, placówki pobierające dane biometryczne zostały zamknięte 27 marca 2020. Ponieważ nie zanosi się na to, że pandemia wkrótce się skończy (lub nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie się skończy), rząd Kanady wprowadził tymczasowo wyjątek – osoby przebywające w Kanadzie zostały zwolnione z obowiązku oddania danych biometrycznych nawet jeśli składają podanie o wizę studencką czy pracowniczą i w innych okolicznościach (czyli gdyby nie było pandemii) musiałyby oddać dane biometryczne – teraz aż do odwołania nie trzeba tego robić (nie trzeba rónież płacić 85 dolarów). Osoby, które zapłaciły 85 dolarów, a ich podanie jeszcze jest w toku i nie ma decyzji – otrzymają zwrot.
  3. GRANICE KANADY: 30 lipca 2020: granice Kanady są zamknięte do 21 sierpnia 2020 włącznie. Rząd Kanady radzi nie kupować biletów do Kanady w celach turystycznych lub innych, chyba że przyjazd jest do najbliższej rodziny (męża, żony, partnera). Termin zamknięcia granic może zostać przedłużony i zostanie to ogłoszone przed 22 sierpnia. Myślę, że nie zanosi się na otwarcie – nie mamy raczej na co liczyć. 
  4. Na koniec CIEKAWOSTKA: Amerykanie podróżujący z USA na Alaskę (tranzytem przez Kanadę), zostaną wpuszczeni do Kanady tylko w pięciu punktach granicznych (4 w Kolumbii Brytyjskiej i 1 w Saskatchewan), gdzie otrzymają przywieszkę do powieszenia w samochodzie, która to przywieszka będzie miała napisane do kiedy muszą opuścić najpóźniej Kanadę zgłaszając swój wyjazd w placówce CBSA na granicy Kanady z Alaską. Będą musieli najkrótszą drogą jechać na Alaskę omijając parki narodowe i inne turystyczne miejsca i spędzając czas w samochodzie i ograniczając kontakt z innymi tak jak jest to możliwe.

Pandemia – pewnego dnia powrócimy do normalności… Oby tak się stało jak najszybciej.

Izabela Kowalewska

 Konsultant Imigracyjny

Ważne: informacje zawarte w moich artykułach ważne są tylko w momencie pisania i mogą zmienić się bez uprzedzenia. Radzę zawsze traktować informacje tu zawarte tylko jako podstawado poszukania konkretnych, najnowszych informacji.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tym cyklu nie są poradami prawnymi i tak nie powinny być traktowane – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej. 

Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Od ponad 25 lat zajmuję się prawem imigracyjnym Kanady i pomagam w rozwikłaniu wielu kompleksowych problemów.

Moje biuro znajduje się w Mississaudze przy 90 Burnhamthorpe Road West, Suite 1400 (skrzyżowanie Burnhamthorpe i Hurontario). Telefon do mnie jest 416-414-2426, a e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Izabela Kowalewska jest czlonkiem ICCRC (Immigration Consultants of Canada Regulatory Council) oraz (CAPIC) Canadian Association of Professional Immigration Consultants.

 

 

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.