Nieruchomości w Toronto, sierpień 2020

0

Ceny nieruchomości w ostatnim czasie rosły bardzo szybko, rosną nadal, i nie wiadomo jak ta sytuacja sie skończy. W krajach uprzemysłowionych, choćby w samej grupie G7, ceny są bardzo wysokie – stworzyły bańkę, która nie wiadomo kiedy pęknie. Cena typowego, średniego domu wzrosła w okresie od roku 2005 do 2020 o 88%, a więc ponad trzykrotnie więcej niż w jakimkolwiek innym kraju należącym do G7. W tym samym okresie ceny u naszego południowego sąsiada wzrosły o jakieś 3 procent. Obecny wzrost cen był spodziewany, jednak nie aż tak wysoki. W latach 2005 do 2015 ceny domów poszybowały w górę o ponad 50 procent, co było dziesięciokrotnie wyższe niż w jakimkolwiek innym kraju należącym do G7.

Obecnie Canadian Nationalk Housing Agency wysłała poufną informację do wszystkich instytucji zajmujących się przyznawaniem pożyczek hipotecznych o możliwości nadchodzącego kryzysu sugerując ograniczenie przyznawania pożyczek pożyczkobiorcom bardziej niepewnym.

Przekazana informacja ostrzega, że niebezpieczenstwo utraty zdolności płatniczych może nastapić i może doprowadzić do głębszej recesji finansowej, z której wyjście zajmie dużo więcej czasu. Może dojść do takiej sytuacji, że niektórzy z kupujących pierwszy raz, których stać będzie na spłacanie zaciągniętych kredytów, mogą zostać z pożyczkami przekraczającymi wartość nieruchomości. Wielu z pożyczkobiorców myśli, że zły czas minął, albowiem nie ma już tak dużo obecnie niespłacanych kredytów. Otóż jest to bardzo mylne, albowiem wiele banków wstrzymało spłaty z uwagi na pandemię, dlatego też nie ma wzrostu liczby takich przypadków. Dotyczy to około jednej piątej wszystkich pożyczek, a więc jest to liczba znaczna. Już niedługo skończą się zapomogi rządowe, a bezrobocie zacznie bardziej doskwierać.

Na przełomie roku 2020/2021, spodziewany jest wzrost bankructw związanych z brakiem możliwości spłat kredytów. Taka sytuacja na pewno doprowadzi do spadku cen, co spowoduje, że niektórzy kupujący wylądują z pożyczką wyższą od wartości nieruchomości. Tacy klienci będą najbardziej dotknięci całą sytuacją, bo będą płacić koszty spadku cen.

Następnym efektem przyczyniającym się do złej sytuacji jest wyraźny spadek imigracji. Otóż nowo przybyłych jest aż o 44 procent mniej, w porównaniu z rokiem ubiegłym. A przecież właśnie imigracja była jednym z przyczyn tak dużego wzrostu cen nieruchomości.

Kredyty udzielane na pożyczki hipoteczne zaczęły spadać, ich wzrost nie jest już tak duży i wydaje się, że osiągnięta najwyższa wartość miała już swój najwyższy punkt, który powoli zaczyna być niższy.

Jeśli chodzi o rozpoczęcie nowych projektów budowlanych, to zaczyna się budować więcej domów niż przed rozpoczęciem pandemii. Rozpoczęto budowę ponad 245 tysięcy nowych mieszkań/domów. Byl to wzrost o okolo 11 procent w porównaniu do roku ubiegłego. Jest to największa liczba nowych projektów od roku 2017.

Wszyscy zajmujący się wynajmem zauważyli również wielką zmianę: do niedawna rynek wynajmu w obrębie Toronto był bardzo konkurencyjny,  mieszkania wynajmowane były “na pniu”, nierzadko za wyższą cenę, konkurencja była duża. W lipcu natomiast było prawie 8 i pół tysiąca nowych listingów, ponad 82 procent więcej niż w roku poprzednim. Wynajęto prawie 4,5 tysiąca mieszkań, co stanowi wzrost o ponad 11 procent porównujac z rokiem ubiegłym. Natomiast liczba mieszkań do wynajmu ciągle rośnie. Wzrost tej liczby spowodowany był w wielu przypadkach nagłym ograniczeniem wynajmu krótkoterminowego spowodowanego koronawirusem i brakiem turystów.

Wszystkich zainteresowanych kupnem, sprzedażą, oraz wynajmem nieruchomości proszę o kontakt bezpośredni pod numer telefonu: 647-209-3511. Pracujemy w zespole “co dwie głowy to nie jedna”. Prosimy odwiedzać naszą stronę internetową: www.house4us.ca, gdzie znajdziecie wszystkie informacje.

Ryszard Sobolewski

GoWest Realty Ltd,Brokerage

 

Poleć:

O Autorze:

Od Ponad 10 Lat Zwiazany z Firma GoWest Realty Ltd.,,Brokerage, Najstarszym Biurem Polonijnym Na Rynku Nieruchomosci W Okolicach Toronto. Sprzedaz, Kupno, Wynajmem Lokali, Rowniez Komercyjnych. Pracuje wspolnie z Malzonka, Malgorzata. Nasze motto:“Co Dwie Glowy To Nie Jedna!”. Bezplatne Porady.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.