Poznaliśmy ostatnich ćwierćfinalistów Ligi Europy

0

W czwartek udało się dokończyć 1/8 finału Ligi Europy. Dwa ostatnie mecze tej fazy zakończyły się skromnymi zwycięstwami 1:0. Bazylea pokonała Eintracht Frankfurt, a Wolverhampton Wanderers – Olympiakos Pireus. W obu przypadkach do ćwierćfinałów awansowali gospodarze.

Dla piłkarzy z Bazylei to była formalność, po tym jak w pierwszym meczu niespodziewanie rozbili Eintracht na wyjeździe 3:0. Wobec tego w rewanżu Szwajcarzy nie forsowali tempa, a zespół z Frankfurtu zagrał kompletnie bez wiary w odrobienie strat. Ostatecznie rzutem na taśmę Bazylea wygrała 1:0, gdy na dwie minuty przed końcem jedynego gola strzelił Fabian Frei.

W drugiej wieczornej parze gospodarzy urządzał bezbramkowy remis, ale piłkarze Wolverhampton Wanderers woleli wziąć sprawy w swoje ręce. W 9. minucie trafił Raul Jimenez, wykorzystując rzut karny. 20 minut później gola na dogrywkę strzelił Mady Camara, jednak VAR wykazał, że pomocnik Olympiakosu był na pozycji spalonej i z awansu, po remisie 1:1 w Pireusie, mogli cieszyć się miejscowi.

Wcześniej w czwartek awansowały Bayer Leverkusen, który dopełnił dzieła z Glasgow Rangers, a także Sevilla, która pokonała Romę 2:0. Ta druga potyczka była symboliczna. Rozpoczęcie rywalizacji w 1/8 finału Sewilli z Romą uniemożliwił w marcu kryzys związany z COVID-19. Wobec tego włosko-hiszpańska para nie mogła powalczyć o ćwierćfinał w typowym systemie – mecz i rewanż. W czwartkowy wieczór drużyny zmierzyły się na neutralnym terenie w Duisburgu. To jedno spotkanie decydowało o awansie, Hiszpanie wygrali 2:0.

To właśnie Duisburg – obok Gelsenkirchen, a także Duesseldorfu i Kolonii – będzie gospodarzem pozostałych rund LE w tym sezonie. Nietypowe okoliczności wymusiły na Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) zmianę formatu. Od ćwierćfinałów drużyny również rozgrywać będą tylko po jednym meczu, a wszystkie odbędą się za naszą zachodnią granicą. Honoru Niemców w miniturnieju u siebie będzie bronił Bayer Leverkusen.

Wyniki czwartkowych meczów 1/8 finału Ligi Europy:

Sevilla – AS Roma 2:0 (jeden mecz)

Bayer Leverkusen – Glasgow Rangers 1:0 (w dwumeczu 4:1 dla Bayeru)

FC Basel – Eintracht Frankfurt 1:0 (w dwumeczu 4:0 dla FC Basel)

Wolverhampton Wanderers – Olympiakos Pireus 1:0 (w dwumeczu 2:1 dla Wolverhampton)

Ćwierćfinały Ligi Europy w sezonie 2019/20: (od tej fazy wszystkie mecze o 21:00) poniedziałek, 10 sierpnia

Inter Mediolan – Bayer Leverkusen (Duesseldorf, I)

Manchester United – FC Kopenhaga (Kolonia, II)