Program pilotażowy już na stałe!

0

Z cyklu: Imigracja do Kanady – “Ask Isabella”

Odnośnie nowości: od kilku lat istnieje pilotażowy program w prawie imigracyjnym zezwalający sponsorowanym małżonkom lub partnerom (mowa tu tylko o programie  z wewnątrz Kanady) uzyskać prawo do pracy jeszcze w czasie trwania procesu sponsorskiego. Pilotażowy program wszedł próbnie w życie 6 lat temu i co roku był przedłużany. Ostatnie takie przedłużenie było ważne do 31 lipca 2020. Wszyscy zastanawialiśmy się kiedy zostanie ogłoszone kolejne przedłużenie. W końcu stało się to 30 lipca.

Tym razem przedłużenie jest nie na 1 rok, jak było dotychczas, lecz na dłużej, a dokładniej mówiąc – na stałe. Wprawdzie wprowadzenie tej zmiany na stałe nie jest jeszcze wdrożone prawnie, ponieważ do tego musi zaistniec odpowiednia procedura prawna, a to zajmuje trochę czasu, ale już wiadomo, że tak się stanie, a to jest najważniejsze. Pilotażowy program się sprawdził i będzie na stałe. 

Co jeszcze dzieje się w prawi imigracyjnym podczas pandemii? Otóż wciąż niewiele jeżeli chodzi o rozptrywanie podań o pobyt stały nadesłanych po lutym 2020. Dalej pracownicy Immigraton nie wrócili do swoich biurek, a jednak praca online nie jest możliwa dla wszystkich. Trzeba będzie się spodziewać opóźnień. W ubiegłym roku o tej porze sprawy sponsorskie rozpatrywane były w ciągu 4-6 miesięcy (przeciętnie, ponieważ część jednak trwała dłużej). Takich rezultatów nie można się spodziewać w tym roku. 

Na chwilę obecną podania otrzymane przez Immigration we wrześniu i później – ciągle są w toku. Zobaczymy, co się stanie dalej. Podobno ma być druga fala, choć jednak wszystko powoli się otwiera, nawet szkoły mają zostać otwarte. Wydaje mi się, że nie ma co wybiegać za dużo w przyszłość, ponieważ nikt tak naprawdę nie wie, co ta przyszłość przyniesie. 

Natomiast trochę lepiej sprawy się mają z podaniami w kategorii ekonomicznej. Te są całkowicie online, więc ich rozpatrywanie jest w nieco lepszej sytuacji. Przede wszystkim każde podanie ekonomiczne może być rozpatrywane przez urzędnika Immigration, który fizycznie znajduje się gdziekolwiek na świecie. Nie musi on siedzieć przy biurku w zatłoczonym biurze Canada Immigration. W tym momencie, z powodu pandemii, przepisy są rozluźnione jeżeli chodzi o terminy dostarczania niektórych dokumentów i informacji, jak np. badań medycznych, zaświadczeń o niekaralności, czy oddawania danych biometrycznych.

Jednakże egzaminy językowe, ewaluacja edukacji czy dokumentacja odnośnie doświadczenia zawodowego – to trzeba mieć gotowe zanim przystąpi się do procesu imigracyjnego. Warto dlatego zająć się o wiele wcześniej przygotowaniami do imigracji. W końcu doczekamy się, że wszystko wróci do normy i wtedy – jestem przekonana – w Kanadzie także ruszy wszystko do przodu z podwójną szybkością. Warto wtedy, według mnie, być tutaj jak nastąpi kolejny – kto wie? – boom.

Izabela Kowalewska

 Konsultant Imigracyjny

Ważne: informacje zawarte w moich artykułach ważne są tylko w momencie pisania i mogą zmienić się bez uprzedzenia. Radzę zawsze traktować informacje tu zawarte tylko jako podstawado poszukania konkretnych, najnowszych informacji.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tym cyklu nie są poradami prawnymi i tak nie powinny być traktowane – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej. 

Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Od ponad 25 lat zajmuję się prawem imigracyjnym Kanady i pomagam w rozwikłaniu wielu kompleksowych problemów.

Moje biuro znajduje się w Mississaudze przy 90 Burnhamthorpe Road West, Suite 1400 (skrzyżowanie Burnhamthorpe i Hurontario). Telefon do mnie jest 416-414-2426, a e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com

Izabela Kowalewska jest czlonkiem ICCRC (Immigration Consultants of Canada Regulatory Council) oraz (CAPIC) Canadian Association of Professional Immigration Consultants.

 

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.