Timothy Snyder: Łukaszenka może pójść drogą Jaruzelskiego

0

— Ma wielkie znaczenie fakt, że na czele białoruskiej opozycji stanęły kobiety – mówi przebywającemu w Mińsku Sławomirowi Sierakowskiemu amerykański historyk Timothy Snyder, specjalizujący się w historii politycznej i społecznej Europy Środkowej i Wschodniej.

Sławomir Sierakowski: W swoich książkach kształtujesz nasze pojęcie o protestach społecznych i trendach w rozwoju demokracji na świecie. Chciałbym zapytać, jak to w ogóle możliwe, że dziś na Białorusi opozycja się zjednoczyła, co nie udaje się prawie żadnej opozycji w krajach z dłuższą tradycją demokratyczną, a dziesiątki tysięcy ludzi wychodzą na ulice nawet w małych miastach, nie mówiąc o samym Mińsku?

Timothy Snyder: Poza teoretyzowaniem, sam uczestniczę w protestach w moim własnym kraju i w innych także. I powiem ci, że protestowanie jest ważniejsze od myślenia. Jest kilka takich bardzo podstawowych spraw, jak wolne wybory i one tak naprawdę nie wymagają wielkiego namysłu.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.