Ambasador RP w Kanadzie: Radio Maryja wzorem dla Polonii

10

Zapiski na gorąco

Dopiero co podawaliśmy informacje o tym, że redemptorysta Tadeusz Rydzyk otrzymał zakaz odwiedzania parafii w prowincji Alberta i w Terytoriach Północno-Zachodnich, a tu kolejne odsłony tej historii, tym razem powiązane z naszą polską dyplomacją w Kanadzie.

Jak pisaliśmy, a także jak podawał Onet, spiritus movens akcji, która doprowadziła do wydania tej decyzji przez arcybiskupa Richarda Smitha, wieloletni kanadyjski polityk Thomas Łukaszuk, najpierw otrzymał telefon od przedstawiciela dyplomacji RP w Kanadzie, który próbował nakłonić go, na prośbę ambasadora, aby wpłynął jakoś na kanadyjskich duchownych w tej sprawie. Łukaszuk odmówił, mówiąc, że władze państwowe nie powinny wywierać wpływu na Kościół. W Kanadzie takie działania są nie do przyjęcia, skomentował Łukaszuk. 

Ambasador RP w Kanadzie Andrzej Kurnicki nie poprzestał na tej próbie. Jego obszerną wypowiedź o tej sprawie i o Łukaszuku (co ciekawe, nie wymieniił ani razu jego nazwiska) wysłuchali słuchacze Radia Maryja (i ja, bo z przyczyn profesjonalnych słucham…) w wywiadzie pt. “Sytuacja i rola Polonii w Kanadzie”, udzielonym tej rozgłośni. Działalność Łukaszuka ambasador Kurnicki nazwał haniebną, mającą na celu “rozbicie środowiska polonijnego”. Jak powiedział:

– Nie można rozmawiać z kimś i traktować kogoś poważnie, kto działa przeciwko środowisku polonijnemu i wprowadza tyle elementów zamieszania. Myślę, że szkoda o tym mówić, bo to są odosobnione przypadki (…), które niestety niegodnie działają przeciwko wspólnocie chrześcijańskiej i wspólnocie polonijnej.

– Podreślmy tutaj rolę Radia Maryja jeśli chodzi o tą ewangelizację i przekazywanie tej dobrej wiadomości o tej dobrej zmianie, która się w Polsce dzieje, i przez media związane z Radiem Maryja i telewizją Trwam. 

Był to wywiad, w którym usłyszeliśmy, że krytyczne wypowiedzi na temat o. Rydzyka i podległych mu mediów są dla ambasadora Kurnickiego tożsame z atakiem na… chrześcijaństwo i Polonię.

Dlaczego? Ponieważ, jak mówi ambasador, mamy do czynienia z najwyższej klasy radiową – i telewizyjną – maestrią:

– Mamy fantastyczne Radio Maryja. Programy są fenomenalne, jeśli chodzi o dobór osób, które tam przychodzą. Byłem wielokrotnie na konferencjach w Toruniu przy Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Jaki był dobór panelistów, no to jest światowa czołówka. Mamy Telewizję Trwam, czyli są nowe formy, które zaowocowały dużym sukcesem. Polonia powinna te dobre przykłady z Polski przetwarzać na grunt kanadyjski.

Z wywiadu w Radio Maryja dowiadujemy się także, jak przedstawiciel państwa polskiego (państwa teoretycznie niewyznaniowego) w Kanadzie, kraju różnorodności, gdzie religia i państwo są od siebie oddzielone, postrzega Polonię:
 
– Polonia jest silna tam, gdzie jest Kościół, parafia. Tam gdzie z jakichś powodów zabraknie nagle księdza proboszcza czy kapelana, to środowisko w ciągu dosłownie kilku lat rozprasza się. To widać w tych okręgach, które były prężnymi okręgami. Jeżeli zabrakło tam proboszcza, Mszy świętej w języku polskim i jeżeli znikną tam organizacje wokół parafii, to proces dezintegracji środowiska polonijnego jest bardzo szybki. Polonia jest tym silna, jak silny jest Kościół i parafie. Księża, siostry zakonne, ojcowie posługujący, którzy przyjeżdżają na rekolekcje, to jest ogromny dar. My dyplomaci jesteśmy ogromnie wdzięczni Kościołowi, którzy przyjeżdża tutaj do Kanady i głosi Słowo Boże. To jest element integrujący i podnoszący duchowość, kulturę chrześcijańską, w której jesteśmy głęboko zakorzenieni. 
 
– Szczególne słowa chciałbym skierować do księży, sióstr zakonnych, osób przyjeżdżających tutaj i głoszących Słowo Boże. Oni wzmacniają naszą wiarę, tradycję, a w wielu przypadkach wskazują na te rzeczy, które powinniśmy naśladować, kontynuować w Kanadzie. Moje ogromne „Bóg zapłać” tym wszystkim.
 
 
Taka jest wizja polskiej dyplomacji. Zresztą sami się Państwo mogą przekonać słuchając tego wywiadu tutaj.  
 
Od wielu wielu lat, wieki zanim ambasador Kurnicki objął tu swoje stanowisko, “Gazeta” dokumentuje spektakularne osiągnięcia polskiej kultury w Kanadzie, rok po roku, od ponad 30 lat (ostatnie doroczne podsumowanie “Dokonania i plany niezwykłej Polonii – 2019/2020”, a tam poprzednie lata). Muzycy, literaci, aktorzy, reżyserzy, kompozytorzy, malarze, rzeźbiarze, dziennikarze, wokaliści, architekci, animatorzy kultury, fotograficy, filmowcy, naukowcy – jak to mówią, you name it. Ich osiągnięcia są owocem ich wielkich talentów i ogromnej siły ich twórczej pasji, a powiązania z polonijnymi parafiami – niewielkie lub żadne, z paroma wyjątkami. Po co zatem przedstawiać nieprawdziwy obraz Polonii i jej kultury? Znakomicie sobie ona radzi – bez Radia Maryja i proboszczy, którzy bardzo wybiórczo wspierają tutejszą kulturę. Dobrze żeby ambasador Kurnicki zapoznał się tymi i wieloma innymi materiałami o polonijnej kulturze w “Gazecie”. 
 
 
Poleć:

O Autorze:

Redakcja

10 Comments

 1. Czyzby kolejny nawiedzony? Czy naprawde trzeba na znaczace placowki dyplomatyczne wysylac matolow? Jest to ogromny wstyd dla naszej Ojczyzny! Tylko ze oni nie znaja znaczenia slowa ,,Ojczyzna”… Z przykroscia stwierdzam ze za taka Ojczyzne, to krwi sie nie przelewa! Miejmy nadzieje, ze niebawem ci osobnicy odejda w niepamiec!..

 2. Ambasador “dobrej zmiany” i Radia Maryja.
  W życiu polonijnym, w tym kulturalnym, wiodącą rolę miały, mają i winny zawsze mieć parafie – uważa p. ambasador. Chciałbym zapytać, jak mamy traktować twórców – pisarzy, malarzy, filmowców, ludzi teatru itd. – którzy nie mają żadnych związków z parafią i nic nie wskazuje na to, że kiedykolwiek zechcą jakieś mieć? Bywa jeszcze gorzej – są wśród nich bezbożnicy (niewierzący), choć przedstawiaja się jako Polacy. Czy są to polscy twórcy?

 3. Karol Piasecki on

  Tacy “reprezentanci” Polski pokazują Polaskę i Polaków z najgorszej strony. Ten artykuł pokazałam znajomym którzy mają znajomych w dyplomacji zagranicznej – nie byli w stanie uwierzyć, że to możliwe. Niestety, klasa ambasadorów i konsuli RP obecnie to wielki problem. Oh, dawne czasy prawdziwej dyplomacji. Dziękujeę Pani za odwagę.

  • Bogdan Herbetko on

   Za pana czasow to byli naprawde facowcy…..? Gratuluje z calego serca talentu oraz umyslu.Teraz to sa tylko cwiercmozgowce………Glupota ludzka nie zna granic !

 4. Biedny Thomas Lukaszuk..Zalewa go zlosc I nienawisc.Dzis moze czuje on satysfakcje,ale kto jaka bronia walczy,to od takiej ginie.
  A ja przyjmujac nauke Chrystusa—-Bede zlo, dobrem zwyciezac.
  Z powazaniem Beret Mocherowy—Alleluja I do przodu

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.