Co wspólnego ma 10 mln pszczół z popularnymi ciastkami?

0

Wyobraź sobie pole pszenicy: falujące na wietrze połacie złotych kłosów, które ciągną się aż po horyzont. Przechadzając się miedzą widzisz łąkę, która aż się prosi, aby rozłożyć na niej kocyk i urządzić piknik. Nie trzeba cię długo namawiać. Wyciągasz więc z plecaka paczkę ciastek i zajadasz się nimi, wsłuchując w relaksujące brzęczenie pszczół. Przyjemnie? Pewnie. A teraz najlepsze: to ty zdecydowałeś o tym, że taki sielski krajobraz pozostanie elementem naszej polskiej rzeczywistości. Kiedy? W sklepie, kiedy kupowałeś Delicje.

Choć czasem zdarza się nam w to wątpić, jako konsumenci mamy gigantyczną siłę perswazji. Potrafimy przekonać wielkie koncerny, żeby sprzedawały napoje w butelkach z recyklingu. Potrafimy sprawić, żeby kawa sprzedawana na stacjach benzynowych przygotowywana była z ziaren pozyskanych na rynku fair-trade. Za takimi działaniami idą realne korzyści dla środowiska.
 
Producenci starają się odpowiadać na rosnące oczekiwania konsumentów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na skład produktów oraz pochodzenie poszczególnych składników. Przykładem jest marka Delicje – pokryte czekoladą, mięciutkie biszkopty z galaretką właśnie dołączyły do programu zrównoważonej uprawy pszenicy, zainicjonowanego ponad 10 lat temu przez firmę Mondelez International.

WIĘCEJ

 

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.